Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Andrzej Bursa „Jedenastoletni zakochany” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wiersz „Jedenastoletni zakochany” jest w dorobku Andrzeja Bursy utworem wyjątkowym – nie ma w nim brutalności i dosadności typowej dla utworów tego poety, zaś zarysowana tu sytuacja ujmuje swym liryzmem i delikatnością.

Wiersz został wystylizowany na dialog dwóch osób – tytułowego „jedenastoletniego zakochanego” i dorosłego mężczyzny występującego w formie pewnego rodzaju mentora, korzystającego z przynależnego mu autorytetu. Podmiot liryczny pozostaje ukryty, pełniąc rolę narratora, który nie wypowiada się bezpośrednio głosem żadnej z osób dialogu ani nie opowiada się po żadnej z jego stron.

Sytuacja liryczna zostaje dokładnie rozrysowana już w pierwszych wersach, kiedy starsza z osób dialogu pyta: „Beksa płaksa.../ Dlaczego płaczesz?”, otrzymując natychmiast jasną, szczerą i po dziecięcemu naładowaną emocjami odpowiedź: „Moja miła wyjechała daleko/ I już więcej jej nie zobaczę...”. Jej kształt zaskakuje jednak przez wzgląd na charakter rozmówcy – dziwi nieco nazywanie przez jedenastoletniego chłopca przedmiotu swojej fascynacji „moją miłą”. Zasygnalizowany w ten sposób konflikt stanie się osią całego dialogu, w którym osoba...

Podobne wypracowania