Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Andrzej Bursa „Pedagogika” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Okres osobistego i twórczego dojrzewania Andrzeja Bursy przypadł na czasy smutnego PRL-u, kiedy egzystencja przeciętnego Polaka ograniczała się zwykle do codziennej walki o przetrwanie, zdobycie podstawowych artykułów spożywczych i szukanie pokątnych rozwiązań, które mogłyby jakkolwiek polepszyć warunki bytowania. W odczuciu młodego poety – otaczająca ze wszystkich stron beznadzieja powodowała duchową stagnację jednostki i jej stopniowy moralny rozkład, który to w swojej twórczości Bursa obrazował za pomocą operowania estetyką brzydoty, celowo nadając wierszom bardzo surową formę, nie stroniącą od dosadności, język zbliżony do tego słyszanego na co dzień.

Taką strategią posłużył się w utworze „Pedagogika”, którego podmiot liryczny ubiera maskę surowego nauczyciela, udzielającego czytelnikowi lekcji z przedmiotu, jaki posłużył za tytuł dzieła. Już w pierwszym wersie wysuwa zasadniczą dla swej wypowiedzi tezę: „Z dziećmi trzeba surowo”, której realizacja ma dokonać się za pośrednictwem powracającego kilkakrotnie w postaci refrenu „łacha”. Kolokwialnie określona odzież kiepskiej jakości pełni tu rolę substytutu dla czegoś, co moglibyśmy podarować dziecku w normalnych okolicznościach....

Podobne wypracowania