Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Andrzej Bursa „Uwaga dramat!” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Andrzej Bursa zapisał się w historii polskiej literatury jako postać legendarna nie tylko ze względu na nowatorski i bardzo charakterystyczny styl swoich utworów, ale również dzięki biografii indywidualisty wiernego swoim zasadom, wielkiego przeciwnika komunistycznego reżimu, w którym widział więzienie dla moralnej, obyczajowej i twórczej wolności jednostki. W swoich dziełach beletrystycznych piętnował brzydotę otaczającej go rzeczywistości, jej bezwład i beznadzieję, krytykując równocześnie konformizm własnego pokolenia prowadzący do autodestrukcji całego społeczeństwa.

Wiersz „Uwaga dramat!” nawiązuje tytułem do działalności publicystycznej Bursy, bezlitośnie kaleczonej przez reżimową cenzurę, a przez to nie dosłyszanej nigdy w swoim prawdziwym, ostrym i bezkompromisowym tonie. Utwór poetycki został opatrzony nagłówkiem przypominającym wycinek prasowy, po którego treści można by spodziewać się reportażu na temat skrzywdzonego człowieka lub rodziny. Zaskakującą okazuje się wobec tego postać głównego bohatera tekstu – „szarego człowieka” – oraz historia, jaka zostaje wokół niego zbudowana. Nie opowiada ona bowiem o żadnym dramacie w powszechnym tego słowa znaczeniu, ale...

Podobne wypracowania