Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Chryzostom Pasek „Pamiętniki” - opracowanie, interpretacja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jan Chryzostom Pasek zapisał się w historii literatury polskiej jako autor jednego zaledwie dzieła – „Pamiętników” – które dziś cieszą się niezwykłą popularnością wśród badaczy osiągnięć rodzimej prozy jako kwintesencja barokowego stylu i przykład doskonale prowadzonej, trzymającej w napięciu narracji.

Utwór powstał w ostatnim dziesięcioleciu XVII wieku, u schyłku życia autora, jako jego domniemana autobiografia, opowiada bowiem o dziejach krewkiego szlachcica-sarmaty od momentu jego wstąpienia do wojsk królewskich, aż do momentu osiągnięcia finansowej i osobistej stabilizacji w wiejskim majątku. Początkowe pięćdziesiąt stron rękopisu nie zachowało się, dlatego też pierwsze wydanie dzieła, doprowadzone do skutku dopiero w 1836 roku przez Edwarda Raczyńskiego, nie zawiera opisu młodzieńczego okresu życia Paska. Ten z pewnością pojawił się chociażby w zarysie, odwołując się do konstrukcji niezwykle popularnych w okresie baroku powieści łotrzykowskich, na jakich Pasek przypuszczalnie wzorował się przy tworzeniu swego dzieła.

„Pamiętniki” mają charakter dwójdzielny – ich pierwsza część opowiada o wojennych przygodach Paska w latach 1655-1666, a więc m.in. o wojnie szwedzkiej, wyprawie do...

Podobne wypracowania