Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czy Roland powinien wezwać pomoc i dlaczego? Oceń decyzję Rolanda - „Pieśń o Rolandzie”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

się do wydarzeń z wyprawy Karola Wielkiego przeciwko poganom okupującym Hiszpanię pod koniec VIII wieku. Jego postać była wzorowana na hrabim Bretanii, który rzeczywiście osłaniał tyły wojska królewskiego w czasie odwrotu po nieudanym oblężeniu Saragossy i wraz z całym dwudziestotysięcznym oddziałem poległ na polu bitwy, zaatakowany zdradziecko przez przyczajone oddziały wroga. Zgodnie z przekazami historycznymi nie były to jednak wojska saraceńskie (jak w „Pieśni o Rolandzie”), lecz baskijscy najemnicy.

Na potrzeby warstwy fabularnej poematu jego autor przypisał do klęski wojsk karolińskich w wąwozie Roncevaux motyw zdrady, którego nośnikiem stał się ojczym Rolanda – Ganelon. To on z zazdrości o sympatię króla zawiera tajne porozumienie z wrogiem i pomaga wciągnąć oddziały młodego barona w zasadzkę, z której nie ujdzie już z życiem. W chwili ukazania się nieprzyjacielskich oddziałów, towarzysz Rolanda – Oliwier – radzi mu, by zadął w róg, wzywając w ten sposób pozostałe wojska królewskie do powrotu i odsieczy. Rycerz rezygnuje jednak z pomocy, skazując siebie samego i towarzyszących mu żołnierzy na pewną śmierć z rąk o wiele liczniejszego wroga.

W dzisiejszym świecie tego typu...

Podobne wypracowania