Czy Roland powinien wezwać pomoc i dlaczego? Oceń decyzję Rolanda - „Pieśń o Rolandzie”
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
się do wydarzeń z wyprawy Karola Wielkiego przeciwko poganom okupującym Hiszpanię pod koniec VIII wieku. Jego postać była wzorowana na hrabim Bretanii, który rzeczywiście osłaniał tyły wojska królewskiego w czasie odwrotu po nieudanym oblężeniu Saragossy i wraz z całym dwudziestotysięcznym oddziałem poległ na polu bitwy, zaatakowany zdradziecko przez przyczajone oddziały wroga. Zgodnie z przekazami historycznymi nie były to jednak wojska saraceńskie (jak w „Pieśni o Rolandzie”), lecz baskijscy najemnicy.
Na potrzeby warstwy fabularnej poematu jego autor przypisał do klęski wojsk karolińskich w wąwozie Roncevaux motyw zdrady, którego nośnikiem stał się ojczym Rolanda – Ganelon. To on z zazdrości o sympatię króla zawiera tajne porozumienie z wrogiem i pomaga wciągnąć oddziały młodego barona w zasadzkę, z której nie ujdzie już z życiem. W chwili ukazania się nieprzyjacielskich oddziałów, towarzysz Rolanda – Oliwier – radzi mu, by zadął w róg, wzywając w ten sposób pozostałe wojska królewskie do powrotu i odsieczy. Rycerz rezygnuje jednak z pomocy, skazując siebie samego i towarzyszących mu żołnierzy na pewną śmierć z rąk o wiele liczniejszego wroga.
W dzisiejszym świecie tego typu gest zostałby z pewnością uznany za naganny i niemądry, Roland miał bowiem szansę uratować swoje wojsko i z pomocą odsieczy z łatwością rozgromić nieprzyjaciela. Pieśni opowiadające jego dzieje powstały jednak w zupełnie innych czasach, gdy honor wojownika więcej ważył niż jego życie. Rycerski etos kazał podejmować walkę nawet wtedy, gdy była z góry skazana na porażkę, bez jakichkolwiek kalkulacji i szukania najmniej „bolesnego” wyjścia z sytuacji. Królewski żołnierz musiał być gotowym na śmierć w każdej chwili, uważając jej stałe towarzystwo za naturalną konsekwencję swego rzemiosła. Roland z pewnością był na nią gotowy, oczekując od swych żołnierzy takiej samej postawy.
Bohater przysięgał też swemu królowi, iż dopóki żyje, nikt nie ośmieli się zaatakować jego majestatu – w dużej mierze decyzja Rolanda mogła więc być umotywowana obawą o wciągniecie Karola Wielkiego do bitwy, w której mógłby jakkolwiek ucierpieć. Proszenie go o pomoc byłoby wedle dzielnego rycerza wyrazem własnej nieudolności, przyznaniem się do słabości, która rycerzowi żadną miarą nie przystawała. Widząc beznadziejność swojej sytuacji, Roland pragnął do końca pozostać samodzielnym dowódcą i z nikim nie dzielić porażki.
Trudno jednoznacznie ocenić decyzję bohatera eposu, z jednej strony bowiem kosztowała ona życie wielu ludzi, z drugiej jednak – na podziw zasługuje heroiczna troska Rolanda o bezpieczeństwo króla i zachowana do samego końca samodzielność.
Myślę, że sama nie postąpiłabym podobnie jako osoba wychowana w duchu demokracji, a więc w przeświadczeniu o konieczności równej, wspólnej walki całego społeczeństwa o sukcesy, ale również i wspólnego radzenia sobie z problemami. W świecie średniowiecznej etyki rycerskiej czyn Rolanda był jednak zupełnie zrozumiały i mógł zostać nazwany wielkim bohaterstwem.
Podobne wypracowania do Czy Roland powinien wezwać pomoc i dlaczego? Oceń decyzję Rolanda - „Pieśń o Rolandzie”
- Bolesław Prus „Faraon” - opracowanie utworu
- Bolesław Prus „Faraon” - bohaterowie. Charakterystyka
- Andrzej Bursa „Jedenastoletni zakochany” - interpretacja i analiza wiersza
- Andrzej Bursa „Pedagogika” - interpretacja i analiza wiersza
- Andrzej Bursa „Uwaga dramat!” - interpretacja i analiza wiersza
- Jarosław Iwaszkiewicz „Erotyk” - interpretacja i analiza wiersza
- Jarosław Iwaszkiewicz „Szczęście” - interpretacja i analiza wiersza
- Król Edyp - dobry czy zły władca? Czy chciałbym, żeby był władcą mojego kraju? Ocena Edypa
- Jan Chryzostom Pasek „Pamiętniki” - opracowanie, interpretacja
- Władysław Reymont - utwory, dzieła. Charakterystyka twórczości Reymonta
- Piotr Skarga „Kazania sejmowe” - opracowanie, interpretacja
- Piotr Skarga - kazania i kaznodziejstwo. Piotr Skarga i jego poglądy. Charakterystyka
- Czy Dulscy są wśród nas? Dulszczyzna kiedyś i dziś - esej
- Opowiadanie o przyjaźni - Opowiadanie o przyjaźni, która zostaje poddana próbie
- Wady i zalety bycia nauczycielem - rozprawka
- Apokalipsy się nie boję, bo... - odpowiedz w formie eseju
- Pamiątka z wakacji - opis pamiątki
- Przemówienie - Przemówienie kandydata na prezydenta - napisz
- Henryk Sienkiewicz „Potop” - o Polakach. Prawdy uniwersalne czy stereotypy?
- Co jest najważniejsze? Co jest dla mnie najdroższe na świecie i dlaczego? - odpowiedz