Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wady i zalety bycia nauczycielem - rozprawka

Bycie nauczycielem, jak każdy inny zawód, wymaga dużego poczucia odpowiedzialności. Jest to zawód niezwykle wymagający, często dla ludzi o mocnych nerwach. Kiedy zostaje się nauczycielem, trzeba wiedzieć, że w pracy tej potrzebna jest pewność siebie, rzetelność, uczciwość i solidność, a także zdecydowanie, niejednokrotnie asertywność. Niemniej jednak, można wyciągnąć z bycia nauczycielem również wiele osobistych korzyści. Jest to zawód mający tyle samo zalet, co wad. Postaram się to udowodnić, przytaczając argumenty za i przeciw.

Pierwszym argumentem popierającym tezę, że bycie nauczycielem ma wady, jest fakt, iż nie we wszystkich szkołach znajdą się uczniowie rzetelni, pracowicie i tacy, którzy zawsze słuchają swojego pedagoga. Trudna młodzież, czyli zjawisko dość powszechne we współczesnych czasach, może nieźle „dać w kość” najbardziej zatwardziałemu wychowawcy. Współpraca z uczniem niejednokrotnie jest po prostu ciężka i bezowocna. Do ucznia trzeba mieć podejście.

Dlatego nauczycielem nie może zostać byle kto. To praca trudna, wymagająca wysiłku, nie tylko fizycznego, ale przede wszystkich psychicznego oraz emocjonalnego zaangażowania, a bez tych cech charakteru uczniowie nie będą szanować swojego wychowawcy. Nauczyciel już na samym początku powinien umieć wywalczyć sobie respekt ze strony podopiecznych.

Z kolei argumentem popierającym tezę, że nauczycielem warto być, jest to, że nauczyciel ma dużo czasu wolnego. Pedagog chodzi do szkoły tak często jak uczniowie. Ma wolne weekendy, zapewnione wolne w czasie wszelkiego rodzaju świąt, ferie oraz dwa miesiące wakacji letnich. Myślę, że to jeden z największych plusów tego zawodu. Nauczyciele mają dużo czasu na wypoczynek, przez co i więcej wolnego dla rodziny, innych swoich zainteresowań, hobby.

Następnym argumentem potwierdzającym tezę, że warto być nauczycielem, jest fakt, że nauczyciel, jak w żadnym innym zawodzie, może – a nawet ma obowiązek – podnosić swoje kwalifikacje. Nauka ciągle się zmienia wraz z wydarzeniami, jakie mają miejsce w świecie. Nauczyciel praktycznie ciągle powinien się douczać, rozwijać intelektualnie, musi wiedzieć o nowinkach wszelkiego rodzaju, być zawsze poinformowany o tym, co się dzieje. To bardzo pozytywne, gdyż pomaga pedagogowi tym samym dotrzeć do ucznia, zrozumieć go, zacząć mówić jego językiem. Przy okazji sam wychowawca poszerza swoją wiedzę, horyzonty. Nie pozostaje w miejscu, ale idzie do przodu, bo tego wymaga od niego ta profesja. Jest to swego rodzaju samokształcenie nie tylko dla potrzeb uczniów, ale i dla własnej przyjemności oraz satysfakcji.

Z kolei argumentem popierającym tezę, że zawód nauczyciela ma wady, jest oczywiście ten, że pedagog musi zabierać swoją pracę do domu. Wszelkiego rodzaju klasówki, sprawdziany, testy czy egzaminy nauczyciel musi sprawdzać poza zajęciami, najczęściej w domu. Jest to swego rodzaju praca po godzinach, przenoszenie pracy do miejsca, w którym mieszka. Może to być bardzo uciążliwe, również dla jego bliskich.

Argumentem również popierającym stanowisko mówiące o ty, że warto być nauczycielem, bo taki zawód ma swoje zalety, jest fakt, że wychowawca może komuś bardzo pomóc. Kiedy na przykład w klasie jest kilka osób wyraźnie uzdolnionych, zadaniem nauczyciela jest im pomóc w dalszym kształceniu, zmotywować do tego, by swój talent rozwijali, a nie marnotrawili go. Dobrze ukierunkowane dziecko będzie ambitne i dobre w tym, co lubi. Stara jest prawda o tym, że dobry nauczyciel potrafi zachęcić albo zniechęcić ucznia do szkoły i przedmiotu, który wykłada.

TAGI: rozprawka

Podobne wypracowania do Wady i zalety bycia nauczycielem - rozprawka