Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Witold Gombrowicz „Ferdydurke” - interpretacja książki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Książka Witolda Gombrowicza pt.: „Ferdydurke” jest lekturą trudną i na pierwszy rzut oka ciężką w zrozumieniu. Autor porusza tutaj problematykę nietypową i przez uczniów raczej nielubianą. Rozprawia się z formami literackimi, również formami społeczną, w jakie „wpada” bez własnej woli każdy człowiek. Gombrowicz omawia tu także psychologiczne motywacje zachowań człowieka na tle całego społeczeństwa. To książka dojrzała, pytająca o sens. Gombrowicz wydaje się bawić z czytelnikiem, a nawet z niego drwić, co zawiera w króciutkim dwuwersie kończącym dzieło „Koniec i bomba/ A kto czytał, ten trąba!”.

Trudno jest zgadnąć, co dokładnie miał na myśli sam autor, pisząc „Ferdydurke” i co właściwie oznacza ten tytuł. Prawdopodobnie jest to wyraz bez znaczenia, a Gombrowiczowi chodziło o to, aby czytelnik nad tym się zastanawiał.

Głównym bohaterem tego swoistego eksperymentu z formą jest Józio Kowalski – trzydziestoletni pisarz, który czas spędza na zastanawianiu się, czego w życiu dokonał. Chce dowiedzieć się o sobie więcej. Zadaje sobie pytania i na nie odpowiada. Czuje się niespełniony jako człowiek i zaczyna rozmyślać nad swoim położeniem w stosunku do społeczeństwa. Jest to postać...

Podobne wypracowania