Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Juliusz Verne „W 80 dni dookoła świata” - bohaterowie. Charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Głównym bohaterem książki Juliusza Verne’a jest Filip Fogg – ekscentryczny angielski dżentelmen, którego życie upływa spokojnie i rutynowo, według ustalonego schematu. Nie lubi awantur, niespodzianek i nieprzewidzianych wypadków losu. Woli, kiedy wszystko wokół niego jest odpowiednio zorganizowane i ułożone. Według planu jego dnia można by nastawiać zegarek. Główną cechą Fogga jest punktualność i opanowanie. Jest on rzetelny w tym, co robi. Jeżeli coś robi, robi to dokładnie:

„Kilka minut wystarczyło, by nowy służący trafnie ocenił swego pana. Domyślił się, że musi mieć lat ze czterdzieści, uznał, że figurę ma nienaganną, postawę szlachetną, że blond włosy jego i faworyty pielęgnowane są przez najlepszego fryzjera i że posiada spokój i godność w ruchach. Spokojny, flegmatyczny, o oku czystym, nieruchomej powiece, był typem zimnokrwistego Anglika. Jego przysłowiowa punktualność wzbudzała podziw we wszystkich (...)”

Sam jednak fakt, że Filip Fogg założył się o to, iż okrąży Ziemię w osiemdziesiąt dni, mówi nam o tym, że jest w nim jakieś wrodzone szaleństwo, ambicja i potrzeba zmiany. Fogg potrafił w jednej chwili całkowicie zmienić swoje życie, wywrócić je do góry nogami, nie będąc pewnym, czy nie przegra całego majątku. Jest w nim jakaś szaleńcza ochota poznania, zasmakowania ryzyka. Przy tym wszystkim to osoba dość nieśmiała i zwykle nie zabierająca głosu w dyskusjach. Dopiero w czasie podróży widać, jak bardzo się zmienia. Ulega emocjom, zaprzyjaźnia się ze swoim służącym i zakochuje się w towarzyszce ich podróży – Hindusce imieniem Auda.

Kolejnym, niewątpliwie równie ważnym bohaterem książki jest Jan Passepartout – służący głównego bohatera, Filipa Fogga. Na samym początku Jan wydaje się osobą bardzo podobną do swojego pana. Jest punktualny, ceni sobie porządek i spokój. Na służbie u Filipa chce odpocząć. W młodości pracował w cyrku. Przez całe życie szalał, ale w końcu mu to się znudziło. Pragnął odzyskać spokój ducha. Nie może uwierzyć, kiedy spokojny Filip Fogg oświadcza mu, że nazajutrz wybierają się w podróż dookoła świata. Przez cały czas myśli, że ta fanaberia szybko przeminie, a oni spokojnie wrócą do domu. W końcu jednak, gdy uświadamia sobie, że upór jego pana jest tak wielki, że nic nie będzie w stanie go powstrzymać od okrążenia Ziemi, poddaje się. Wielokrotnie ryzykuje własnym życiem, żeby uratować pana Fogga lub ich piękną towarzyszkę – panią Aude.

Bohaterką książki jest również wspomniana pani Auda. To młoda kobieta, Hinduska i ofiara hinduskiej tradycji. Zgodnie z nią, miała zostać spalona na wielkim stosie pogrzebowym swojego zmarłego męża. W ostatniej chwili zostaje wyratowana przez sługę Filipa Fogga, Jana Passepartouta. To pełna ciepła i wrażliwości niewiasta, która szybko zakochuje się w Foggu. Jest pomysłowa i oryginalna. Razem ze swoimi towarzyszami przeżywa niewiarygodne przygody. Kiedy przedostają się do Europy, Auda wyznaje swoją miłość Filipowi. Ten jej się oświadcza, a ona odpowiada, że chce zostać jego żoną.

W końcu – bohaterem książki Juliusza Verne jest także detektyw Fix. Po wiadomości o obrabowaniu banku w Londynie, Fix dowiaduje się, że jeden z angielskich dżentelmenów w trybie natychmiastowym opuszcza Anglię. To kieruje podejrzenia detektywa w stronę pana Fogga. Dlatego też wyrusza w pościg za nim. Na każdym kroku psuje plany podróżników. Oddany całym sercem swojej pracy, chce wykonywać ją należycie i rzetelnie. Nie daje sobie czasu na odpoczynek. Można powiedzieć, że jest upartym pracoholikiem. Jest przekonany o winie Fogga i tylko dlatego go ściga. Chce, aby prawda zawsze wychodziła na jaw. Jest uczciwy, chociaż potrafi posunąć się do oszustwa, aby tylko złapać domniemanego przestępcę.

Podobne wypracowania