Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Juliusz Verne „W 80 dni dookoła świata” - bohaterowie. Charakterystyka

Głównym bohaterem książki Juliusza Verne’a jest Filip Fogg – ekscentryczny angielski dżentelmen, którego życie upływa spokojnie i rutynowo, według ustalonego schematu. Nie lubi awantur, niespodzianek i nieprzewidzianych wypadków losu. Woli, kiedy wszystko wokół niego jest odpowiednio zorganizowane i ułożone. Według planu jego dnia można by nastawiać zegarek. Główną cechą Fogga jest punktualność i opanowanie. Jest on rzetelny w tym, co robi. Jeżeli coś robi, robi to dokładnie:

„Kilka minut wystarczyło, by nowy służący trafnie ocenił swego pana. Domyślił się, że musi mieć lat ze czterdzieści, uznał, że figurę ma nienaganną, postawę szlachetną, że blond włosy jego i faworyty pielęgnowane są przez najlepszego fryzjera i że posiada spokój i godność w ruchach. Spokojny, flegmatyczny, o oku czystym, nieruchomej powiece, był typem zimnokrwistego Anglika. Jego przysłowiowa punktualność wzbudzała podziw we wszystkich (...)”

Sam jednak fakt, że Filip Fogg założył się o to, iż okrąży Ziemię w osiemdziesiąt dni, mówi nam o tym, że jest w nim jakieś wrodzone szaleństwo, ambicja i potrzeba zmiany. Fogg potrafił w jednej chwili całkowicie zmienić swoje życie, wywrócić je do góry nogami, nie będąc pewnym, czy nie przegra całego majątku. Jest w nim jakaś szaleńcza ochota poznania, zasmakowania ryzyka. Przy tym wszystkim to osoba dość nieśmiała i zwykle nie zabierająca głosu w dyskusjach. Dopiero w czasie podróży widać, jak bardzo się zmienia. Ulega emocjom, zaprzyjaźnia się ze swoim służącym i zakochuje się w towarzyszce ich podróży – Hindusce imieniem Auda.

Kolejnym, niewątpliwie równie ważnym bohaterem książki jest Jan Passepartout – służący głównego bohatera, Filipa Fogga. Na samym początku Jan wydaje się osobą bardzo podobną do swojego pana. Jest punktualny, ceni sobie porządek i spokój. Na służbie u Filipa chce odpocząć. W młodości pracował w cyrku. Przez całe życie szalał, ale w końcu mu to się znudziło. Pragnął odzyskać spokój ducha. Nie może uwierzyć, kiedy spokojny Filip Fogg oświadcza mu, że nazajutrz wybierają się w podróż dookoła świata. Przez cały czas myśli, że ta fanaberia szybko przeminie, a oni spokojnie wrócą do domu. W końcu jednak, gdy uświadamia sobie, że upór jego pana jest tak wielki, że nic nie będzie w stanie go powstrzymać od okrążenia Ziemi, poddaje się. Wielokrotnie ryzykuje własnym życiem, żeby uratować pana Fogga lub ich piękną towarzyszkę – panią Aude.

Bohaterką książki jest również wspomniana pani Auda. To młoda kobieta, Hinduska i ofiara hinduskiej tradycji. Zgodnie z nią, miała zostać spalona na wielkim stosie pogrzebowym swojego zmarłego męża. W ostatniej chwili zostaje wyratowana przez sługę Filipa Fogga, Jana Passepartouta. To pełna ciepła i wrażliwości niewiasta, która szybko zakochuje się w Foggu. Jest pomysłowa i oryginalna. Razem ze swoimi towarzyszami przeżywa niewiarygodne przygody. Kiedy przedostają się do Europy, Auda wyznaje swoją miłość Filipowi. Ten jej się oświadcza, a ona odpowiada, że chce zostać jego żoną.

W końcu – bohaterem książki Juliusza Verne jest także detektyw Fix. Po wiadomości o obrabowaniu banku w Londynie, Fix dowiaduje się, że jeden z angielskich dżentelmenów w trybie natychmiastowym opuszcza Anglię. To kieruje podejrzenia detektywa w stronę pana Fogga. Dlatego też wyrusza w pościg za nim. Na każdym kroku psuje plany podróżników. Oddany całym sercem swojej pracy, chce wykonywać ją należycie i rzetelnie. Nie daje sobie czasu na odpoczynek. Można powiedzieć, że jest upartym pracoholikiem. Jest przekonany o winie Fogga i tylko dlatego go ściga. Chce, aby prawda zawsze wychodziła na jaw. Jest uczciwy, chociaż potrafi posunąć się do oszustwa, aby tylko złapać domniemanego przestępcę.

Podobne wypracowania do Juliusz Verne „W 80 dni dookoła świata” - bohaterowie. Charakterystyka