Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Edmund Niziurski „Sposób na Alcybiadesa” - bohaterowie. Charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Głównym bohaterem powieści Edmunda Niziurskiego pt.:  „Sposób na Alcybiadesa” jest tytułowy Alcybiades, czyli profesor Tymoteusz Misiak. Jest to podstarzały nauczyciel historii. To człowiek poczciwy, dobry i bardzo roztargniony. U swoich podopiecznych nie ma w ogóle posłuchu. Jest zwany Alcybiadesem, gdyż straszy swoich uczniów jego losem (Alcybiades był słynnym wodzem ateńskim, który znany był z grzesznego trybu życia, za co został wygnany z Aten). Profesor ma około sześćdziesięciu paru lat.

Nie dba o swój wygląd, ubrany jest zwykle niechlujnie. Jego ulubionym powiedzonkiem jest „Duch dąży, dokąd chce”. Marzy o niebieskich migdałach, pozostaje w swoim świecie starożytnych Greków i Rzymian. Ma „klasyczne poczucie sprawiedliwości” – nigdy nie wstawił nikomu „lufy” do dziennika. Ciało pedagogiczne patrzy na niego z przymrużeniem oka.

Narratorem powieści jest jeden z uczniów klasy VIII – Marcin Ciamciara. To bardzo ciekawa postać. Można powiedzieć, że sam staje się ofiarą własnego pomysłu, bo SPONA tak go wciąga, że nawet nie zauważa, jak uczy się historii, a przecież tytułowy „Sposób na Alcybiadesa” miał im pomóc w prześlizgnięciu...

Podobne wypracowania