Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Edmund Niziurski „Sposób na Alcybiadesa” - bohaterowie. Charakterystyka

Głównym bohaterem powieści Edmunda Niziurskiego pt.:  „Sposób na Alcybiadesa” jest tytułowy Alcybiades, czyli profesor Tymoteusz Misiak. Jest to podstarzały nauczyciel historii. To człowiek poczciwy, dobry i bardzo roztargniony. U swoich podopiecznych nie ma w ogóle posłuchu. Jest zwany Alcybiadesem, gdyż straszy swoich uczniów jego losem (Alcybiades był słynnym wodzem ateńskim, który znany był z grzesznego trybu życia, za co został wygnany z Aten). Profesor ma około sześćdziesięciu paru lat.

Nie dba o swój wygląd, ubrany jest zwykle niechlujnie. Jego ulubionym powiedzonkiem jest „Duch dąży, dokąd chce”. Marzy o niebieskich migdałach, pozostaje w swoim świecie starożytnych Greków i Rzymian. Ma „klasyczne poczucie sprawiedliwości” – nigdy nie wstawił nikomu „lufy” do dziennika. Ciało pedagogiczne patrzy na niego z przymrużeniem oka.

Narratorem powieści jest jeden z uczniów klasy VIII – Marcin Ciamciara. To bardzo ciekawa postać. Można powiedzieć, że sam staje się ofiarą własnego pomysłu, bo SPONA tak go wciąga, że nawet nie zauważa, jak uczy się historii, a przecież tytułowy „Sposób na Alcybiadesa” miał im pomóc w prześlizgnięciu przez egzaminy bez nauki. Z samego wstępu do książki wiadomo, że zdał maturę. To chłopiec inteligentny, ale leniwy. Nie chce mu się uczyć. Jest jednym z paczki chłopców, którzy zdecydowali się zakupić „Sposób na Alcybiadesa”.

Kolejną, równie ciekawą, postacią jest Zasępa. Jego cechą charakterystyczną jest niezwykła stanowczość i zdeterminowanie. To przede wszystkim on dąży do zakupienia SPONY, czyli „Sposobu na Alcybiadesa”. To człowiek uparty, którego niełatwo przekonać do innych racji niż te, które sam wyznaje. Jest autorem porwania Szekspira, z którego próbuje wydusić sekret. Jest uzdolniony matematycznie i staje się „nieoszlifowanym diamentem”, odkrytym przez profesora od matematyki Dziadzię, po tym, jak zaszyfrował wiadomość systemem dwójkowym.

Następną postacią jest Józio Pędzelkiewicz przez kolegów zwany Pędzelkiem lub Małym Pędzlem. Ma starszego brata o pseudonimie Duży Pędzel. Jest on postacią najbardziej zaangażowaną w sprawy całej paczki. Poświęca całego siebie sprawie SPONY. Można na nim polegać, jest nałogowym – nieco lekkomyślnym – zapaleńcem. Umie poświęcić się idei bez reszty. Jest przyjacielski i pomocny. Podejmuje także ciężką decyzję o sprzedaży własnego motoru tylko po to, aby zakupić sekret SPONY, czyli „Sposobu na Alcybiadesa”. To pozytywna postać.

Kolejnym bohaterem książki jest Juliusz Lepki, którego znamy przede wszystkim jako „Szekspira”; przezwisko wzięło się stąd, że bardzo lubi przedstawienia teatralne i w ogóle sztuki teatr. Jest dwa lata starszy od głównych bohaterów, chodzi do klasy X i jest szkolnym prymusem. Ma bardzo dobre oceny i wzorowe zachowanie. Uratował dobre imię chłopaków, kiedy ci zostali wezwani na dywanik dyrektora. Jest intelektualistą, lubi naukę. Sprzedaje chłopcom SPONĘ, czyli „Sposób na Alcybiadesa”, którego sam jest autorem.

Innym bohaterem książki Edmunda Niziurskiego jest dyrektor szkoły, zwany przez uczniów potocznie „Dyrem”. To człowiek stanowczy, zdecydowany. Wie, jak utrzymywać dyscyplinę w swojej szkole. Najbardziej niezadowolony jest z pracy Alcybiadesa, czyli Tymoteusza Misiaka. Jest bardzo zasadniczy. Jego cierniem w oku jest klasa VIII, która nie potrafi, bądź nie chce w ogóle się uczyć. Pragnie, aby jego szkoła była godnie reprezentowana przez uczniów. Węszy podstęp, kiedy widzi niespodziewaną zmianę, jaka zaszła w klasie VIII.

Podobne wypracowania do Edmund Niziurski „Sposób na Alcybiadesa” - bohaterowie. Charakterystyka