Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Edmund Niziurski „Sposób na Alcybiadesa” - opracowanie książki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Sposób na Alcybiadesa” to książka Edmunda Niziurskiego, opowiadająca o losach paczki przyjaciół z warszawskiej szkoły imienia Lindego. Główni bohaterowie lektury to: narrator powieści – Marcin Ciamciara, Zasępa, Józio Pędzelkiewicz (pseudonim Pędzel) oraz Słabiński (zwany Słabym). Uczą się oni w szkole męskiej i można powiedzieć, że cudem prześlizgnęli się do klasy VIII, gdzie ich obezwładniająca niewiedza została zdemaskowana przez polonistę.

Aby zamaskować swoje braki edukacyjne, próbują różnych sposobów. Dowiadują się o słynnej „SPONIE”, czyli „Sposobie na Alcybiadesa” od Szekspira – Juliusza Lepkiego – ucznia klasy dziesiątej, szkolnego prymusa. Tytułowy Alcybiades to profesor historii – Tymoteusz Misiak – niepozorny staruszek o dobrym sercu. Książka Niziurskiego opowiada o dziejach całej klasy VIII zmagającej się z największym problemem każdej szkoły, a mianowicie – z brakiem chęci do nauki.

Jest to także opowieść o dorastających chłopcach, którzy zaczynają rozumieć, co jest dla nich w życiu najważniejsze. Po raz pierwszy zaczynają robić coś, co pomoże im w późniejszym życiu. Jest to opowiadanie o ciężkiej wyprawie w dorosłość....

Podobne wypracowania