Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Edmund Niziurski „Sposób na Alcybiadesa” - nauczyciele. Charakterystyka nauczycieli z książki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Sposób na Alcybiadesa” to powieść o młodzieży i dla młodzieży autorstwa Edmunda Niziurskiego. Opowiada ona o losach uczniów klasy VIII pewnej warszawskiej szkoły. Została w niej zawarta również bogata galeria nauczycielskich postaci, z których najważniejszą jest tytułowy Alcybiades.

Tak naprawdę to Tymoteusz Misiak, profesor wykładający historię. Zyskał sobie przydomek „Alcybiadesa”, gdyż straszył wychowanków jego osobą. Sam nauczyciel nigdy nie przywiązywał większej uwagi do swojego stroju: „Postać starego profesora historii, Misiaka, zwanego Alcybiadesem, o pobrużdżonej łysinie, obwisłych ramionach i wiecznie wygniecionym ubraniu, patrzącego w milczeniu zza grubych okularów, była w naszej szkole uosobieniem niezaradności i poczciwości (...)”. Profesor miał już około sześćdziesięciu lat i stale wchodził w konflikty z dyrektorem. Uczniowie nigdy nie traktowali go poważnie, bo on sam traktował ich, można powiedzieć, z przymrużeniem oka. To główny i zarazem tytułowy bohater całej książki.

Wedle uczniów uważał on siebie za Sokratesa – nauczyciela Alcybiadesa. To człowiek roztropny i inteligentny, przede wszystkim wykształcony, ale jednocześnie roztargniony. To mężczyzna spokojny,...

Podobne wypracowania