Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zygmunt Krasiński „Nie-Boska komedia” - opracowanie utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Nie-Boska komedia” Zygmunta Krasińskiego to dramat składający się z czterech części. Dwie pierwsze stanowią dramat rodzinny, dwie pozostałe – dramat społeczny. Pierwotnie dramat miał ukazać się pod tytułem „Mąż”. Został wydany przez autora anonimowo w Paryżu. Porusza on problematykę rewolucji, wkładu człowieka w zmianę dziejów historycznych i tego, czy te czyny są zgodne z wolą Boga. Sam tytuł utworu nawiązuje do słynnego dzieła średniowiecznego poety Dantego Alighieri pod tytułem „Boska komedia”. Da się zauważyć pewne analogie pomiędzy tymi dwoma utworami.

„Nie-Boska komedia” to w pierwszych dwóch częściach opowieść o losach romantycznego bohatera, którego pragnienia zostały zrealizowane. Zakochał się i – można by powiedzie: na nieszczęście – ukochana odwzajemniała jego uczucie. Pobrali się i żyli przez jakiś czas szczęśliwie. Zgodnie literackimi praktykami epoki romantyzmu, bohater romantyczny powinien zakochać się bez wzajemności, co go z kolei zabija. W tym przypadku Mąż zdobył to, czego pragnął i szybko się tym znudził. Zabijało go nie miłosne niespełnienie, lecz proza życia, rutyna, a także brak weny twórczej.

Dlatego też bez wahania podąża za zjawą Dziewicy, a podążając...

Podobne wypracowania