Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zygmunt Krasiński „Nie-Boska komedia” - bohaterowie. Charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Nie-Boska komedia” Zygmunta Krasińskiego składa się z czterech części. Wszystkie z nich połączone są postacią Męża – Hrabiego Henryka. W różnych częściach dramatu, pełni on różne funkcje. Niemniej jednak zawsze staje się osią całej fabuły. Jako Mąż z części pierwszej jawi się jako bohater romantycznym, robił jednak coś, czego żaden bohater romantyczny nie powinien – przynajmniej wedle praktyki literackiej. Zakochał się on szczęśliwie i nawet ożenił ze swoją ukochaną. Henryk poważył się na czyn, który nie przystoi człowiekowi epoki romantyzmu, dla którego koniec powinien być nieszczęśliwy.

Romantyk ten ostatecznie znudził się swoim życiem. Zżera go rutyna i nie potrafi być szczęśliwy z obiektem swoich westchnień. Proza życia sprawia, że czuje się niespełniony także artystycznie. Jest poetą, ale brakuje mu tematu, na który mógłby pisać. Podąża za tajemniczą zjawą, która jawi mu się pod postacią Dziewicy. Jest zaintrygowany i jednocześnie chciałby przeżyć coś innego, nowego.

O mały włos, a wpadłby w przepaść. Nie waha się zostawić Żony, która nie mogąc znieść bólu, zwariowała i została umieszczona w szpitalu psychiatrycznym. W następnych częściach dramatu widzimy go jako Hrabiego Henryka....

Podobne wypracowania