Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Osiągnięcia i wynalazki oświecenia - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Oświecenie wydało na świat tak wiele wynalazków jak żadna inna epoka przedtem. Była to epoka kultu ludzkiego rozumu, postępu. Ludzie dążyli do ułatwienia sobie życia, przez co rosła potrzeba na nowe urządzenia, których zadaniem było polepszenie komfortu człowieka. W tych czasach narodziły się wynalazki, które przetrwały do dnia dzisiejszego. Mowa tu również o teoriach, lekach, z których korzystają następne pokolenia. Oświecenie w sposób niebagatelny przyczyniło się do rozwoju nauki.

Było mnóstwo rzeczy, które w tamtych czasach wstrząsnęły światem. Z pewnością wielkim odkryciem było skonstruowanie balona. 27 listopada roku 1783 dwaj wynalazcy – F. Pilatre de Rozier oraz markiz d'Arlande – stali się pierwszymi ludźmi, którzy poruszali się w powietrzu. Trasa ich lotu wyniosła około dwudziestu kilometrów, a w powietrzu unosili się przez pół godziny na wysokości ponad tysiąca metrów. Debiutancki przelot odbył się we Francji, w Paryżu.

Niewątpliwie jednym z najważniejszych wynalazków tamtej epoki była lokomotywa parowa. Skonstruowana została przez G. Stephensona. Była ona wyposażona w kocioł paleniskowy. Wynalazek spodobał się tak bardzo, że wygrał konkurs w Rainhill. Lokomotywa...

Podobne wypracowania