Osiągnięcia i wynalazki oświecenia - opracowanie
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Oświecenie wydało na świat tak wiele wynalazków jak żadna inna epoka przedtem. Była to epoka kultu ludzkiego rozumu, postępu. Ludzie dążyli do ułatwienia sobie życia, przez co rosła potrzeba na nowe urządzenia, których zadaniem było polepszenie komfortu człowieka. W tych czasach narodziły się wynalazki, które przetrwały do dnia dzisiejszego. Mowa tu również o teoriach, lekach, z których korzystają następne pokolenia. Oświecenie w sposób niebagatelny przyczyniło się do rozwoju nauki.
Było mnóstwo rzeczy, które w tamtych czasach wstrząsnęły światem. Z pewnością wielkim odkryciem było skonstruowanie balona. 27 listopada roku 1783 dwaj wynalazcy – F. Pilatre de Rozier oraz markiz d'Arlande – stali się pierwszymi ludźmi, którzy poruszali się w powietrzu. Trasa ich lotu wyniosła około dwudziestu kilometrów, a w powietrzu unosili się przez pół godziny na wysokości ponad tysiąca metrów. Debiutancki przelot odbył się we Francji, w Paryżu.
Niewątpliwie jednym z najważniejszych wynalazków tamtej epoki była lokomotywa parowa. Skonstruowana została przez G. Stephensona. Była ona wyposażona w kocioł paleniskowy. Wynalazek spodobał się tak bardzo, że wygrał konkurs w Rainhill. Lokomotywa poruszała się ze średnią prędkością 24 km/h. Nazwana była lokomotywą „The rocket”.
W roku 1797 po raz pierwszy skoczono ze spadochronem. Co prawda, było to wysokość jedynie stu metrów, jednak tego śmiałego czynu dokonał Francuz A.J. Garnerin. W 1781 odkryto planetę Uran. W 1770 skonstruowany został prototyp samochodu – parowy wóz ciężarowy. W 1752 roku wynaleziono piorunochron, który w podobnej postaci przetrwał do dzisiejszych czasów. Autorem piorunochronu był Benjamin Franklin.
Franklin był również wynalazcą między innymi fotela bujanego czy okularów dwuogniskowych. Pisał pamflety polityczne, które znacząco wpłynęły na myśl oświeceniową. Równie ważnym, jeżeli nie najważniejszym, wynalazkiem było skonstruowanie maszyny parowej przez Jamesa Watta oraz wieloletnie badania nad silnikiem parowym.
W 1776 roku skonstruowano pierwszą łódź podwodną – prototyp batyskafu. Nazwano go „Żółw”. Maszyna poruszana była ręcznie, dzięki obecności dwóch śrub. Batyskaf został użyty w jednej z wojen o niepodległość Ameryki. W roku 1800 wynaleziono baterię elektryczną, której konstruktorem był Włoch Aleksander Volta.
W roku 1724 Max Fahrenheit wynalazł pierwszy termometr. Mikołaj Cugnot w 1771 roku wynalazł samochód napędzany parą. Spośród dokonań chemicznych, największych odkryć dokonał Antoni Lavoisier, który nadał nazwy ponad trzydziestu trzem pierwiastkom i udowodnił, że w naturze nic nigdy nie ginie. Klaudiusz Chappe skonstruował z kolei telegraf optyczny, co umożliwiło szybkie transmitowanie wiadomości nawet przy znacznych odległościach.
W dziedzinie astronomii wyróżnił się Edmund Halley, który udowodnił, że istnieje coś takiego jak ruch gwiazd. Wskazał, że niektóre ciała niebieskie zmieniają swoje położenie na niebie. W Anglii w roku 1716 powstała pierwsza fabryka jedwabiu. Z kolei John Wilkinson konstruował tokarki. Latające czółenko wynalazł w roku 1733 John Kay. Kolejnym wynalazcą związanym z fabrykami przemysłowymi (i przemysłem w ogóle) był Richard Arkwright, który zastosował możliwości maszyny parowej we własnej przędzalni...
Wynalazki, które pojawiły się wcześniej w czasach oświecenia ulepszano. Mowa tu m.in. o drezynach – pierwszy rodzaj roweru – nowszej wersji silnika spalinowego, czy teleskopu. Wszystkie te wynalazki przyczyniły się do znacznej poprawy komfortu życia człowieka. Świat jednocześnie skurczył się i wypełnił nowościami technicznymi.
Podobne wypracowania do Osiągnięcia i wynalazki oświecenia - opracowanie
- Napisz opowiadanie - Dalsze losy Tomka Sawyera
- Przygody dzieci z Bullerbyn - streszczenie, opis wybranej przygody
- Juliusz Verne „W 80 dni dookoła świata” - bohaterowie. Charakterystyka
- Edmund Niziurski „Sposób na Alcybiadesa” - bohaterowie. Charakterystyka
- Edmund Niziurski „Sposób na Alcybiadesa” - opracowanie książki
- Edmund Niziurski „Sposób na Alcybiadesa” - nauczyciele. Charakterystyka nauczycieli z książki
- Edmund Niziurski „Sposób na Alcybiadesa” - recenzja książki
- Zygmunt Krasiński „Nie-Boska komedia” - opracowanie utworu
- Zygmunt Krasiński „Nie-Boska komedia” - bohaterowie. Charakterystyka
- „Dzieci z Bullerbyn” - opowiadanie. Opowiadanie o przygodzie z wybranym bohaterem książki
- Bolesław Prus „Kamizelka” - opracowanie noweli
- Carlo Collodi „Pinokio” - opracowanie utworu
- Charles Dickens „Opowieść wigilijna” - opracowanie książki
- Charles Dickens „Opowieść wigilijna” - bohaterowie. Charakterystyka
- Daniel Defoe „Przypadki Robinsona Cruzoe” - opracowanie książki
- Olga Tokarczuk „Prawiek i inne czasy” - opracowanie książki
- Adam Mickiewicz „Dziady” cz. III - scena VIII - bohaterowie. Charakterystyka
- Adam Mickiewicz „Dziady” cz. II - opracowanie dramatu
- Adam Mickiewicz „Dziady” cz. II - bohaterowie. Charakterystyka
- Losy Stanisława Wokulskiego - Dalsze losy Wokulskiego. Opowiadanie