Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Prus „Kamizelka” - opracowanie noweli

„Kamizelka” to jedna z najwspanialszych pozytywistycznych nowel. Prus opowiedział w niej wzruszającą historię prawdziwej miłości i poświęcenia.

Narrator opowiada, iż kupił od pewnego ulicznego handlarza starą kamizelkę. Wzruszyła go historia tego ubrania, dlatego też postanowił je nabyć. Kamizelka należała kiedyś do urzędnika, który w odrapanej kamienicy mieszkał wraz z żoną, nauczycielką. Małżeństwo wiodło żywot skromny, ale bardzo szczęśliwy. Niestety wszystko zmieniło się, gdy u mężczyzny zdiagnozowano gruźlicę. W tamtym czasie była ona nieuleczalna, dlatego urzędnikowi dawano już niewiele czasu.

Jego żona postanowiła zrezygnować z pracy zawodowej i dobrze zająć się ukochanym mężem. Z dnia na dzień czuł się on coraz gorzej, tracił siły i bardzo chudł. Mimo swojego cierpienia, nieustannie myślał o żonie i nie chciał jej martwić złym stanem zdrowia, dlatego też codziennie przesuwał pasek w kamizelce, aby zapewnić żonę, iż wcale nie traci na wadze, zatem nie jest aż tak źle. Natomiast żona, chcąc oszczędzić mu cierpienia i smutku, wieczorami przeszywała w kamizelce guziki. Urzędnik wierzył więc, że naprawdę ma jeszcze szansę, ponieważ jego waga jest stabilna. Wkrótce potem nadchodzi najgorsze i mężczyzna umiera.

Tytułowa kamizelka w noweli jest symbolem ogromnej miłości. Nieustannie znajduje się w centrum wydarzeń, można powiedzieć, iż to właśnie ona przedstawia czytelnikowi tę wzruszającą historię. Utwór porusza bardzo ważny, ponadczasowy i uniwersalny problem – uczucia wiążącego dwoje kochających się ludzi. Relacje łączące bohaterów były naprawdę wspaniałe, dzielili oni wspólnie każdy dzień, wspierali się, pomagali sobie. Wizja śmierci jednego z nich była przerażająca, dlatego oboje robili wszystko, aby odwlec ten moment, zapewnić małżonka, że nic złego się nie dzieje, że wszystko będzie dobrze.

Nowela Prusa pokazuje, jak bardzo człowiek może kochać drugą osobę i jak wiele jest w stanie dla niej zrobić. Wydaje się to banalne, a jednak historia miłości ogromnie nas wzrusza i jednocześnie skłania do refleksji. Życie jest kruche i ulotne, nic nie jest nam dane na zawsze. Dlatego też powinniśmy cieszyć się każdą chwilą z bliskimi, doceniać to, co dobre i czerpać z życia pełnymi garściami.

„Kamizelka” to wspaniała opowieść o prawdziwej miłości, której świadkiem jest milczący kawałek materiału...

Podobne wypracowania do Bolesław Prus „Kamizelka” - opracowanie noweli