Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Prus „Kamizelka” - opracowanie noweli

„Kamizelka” to jedna z najwspanialszych pozytywistycznych nowel. Prus opowiedział w niej wzruszającą historię prawdziwej miłości i poświęcenia.

Narrator opowiada, iż kupił od pewnego ulicznego handlarza starą kamizelkę. Wzruszyła go historia tego ubrania, dlatego też postanowił je nabyć. Kamizelka należała kiedyś do urzędnika, który w odrapanej kamienicy mieszkał wraz z żoną, nauczycielką. Małżeństwo wiodło żywot skromny, ale bardzo szczęśliwy. Niestety wszystko zmieniło się, gdy u mężczyzny zdiagnozowano gruźlicę. W tamtym czasie była ona nieuleczalna, dlatego urzędnikowi dawano już niewiele czasu.

Jego żona postanowiła zrezygnować z pracy zawodowej i dobrze zająć się ukochanym mężem. Z dnia na dzień czuł się on coraz gorzej, tracił siły i bardzo chudł. Mimo swojego cierpienia, nieustannie myślał o żonie i nie chciał jej martwić złym stanem zdrowia, dlatego też codziennie przesuwał pasek w kamizelce, aby zapewnić żonę, iż wcale nie traci na wadze, zatem nie jest aż tak źle. Natomiast żona, chcąc oszczędzić mu cierpienia i smutku, wieczorami przeszywała w kamizelce guziki. Urzędnik wierzył więc, że naprawdę ma jeszcze szansę, ponieważ jego waga jest stabilna. Wkrótce potem nadchodzi najgorsze i mężczyzna umiera.

Tytułowa kamizelka w noweli...

Podobne wypracowania