Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Charles Dickens „Opowieść wigilijna” - opracowanie książki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Opowieść wigilijna” to wspaniała, poruszająca historia starego człowieka, który dzięki niesamowitej przygodzie przeżytej w Bożego Narodzenie, zmienia się na lepsze.

Głównym bohaterem powieści jest Scrooge. To bardzo bogaty i zaradny kupiec. Posiada on własny sklep i zatrudnia w nim dobrych pracowników. Jednak mimo ogromnego bogactwa, mężczyzna jest bardzo samotny, w dodatku z własnej winy. Scrooge nie jest dobrym człowiekiem, nigdy nie pomaga potrzebującym ludziom, nie jest miły, nie uśmiecha się, wykorzystuje swoich pracowników. Poznajmy go, gdy odmawia przekazania datku dla ubogich. Wydaje się, iż Scrooge jest pozbawionym jakichkolwiek uczuć. Odmawia nawet pójścia na kolację wigilijną, którą organizuje jego siostrzeniec, Fred.

Wszystko jednak zmienia się w tę wigilijną noc. Bohatera nawiedzają kolejno świąteczne duchy, które ukazują mu rozmaite sceny z jego życia. Pierwsza zjawa zabiera mężczyznę w przeszłość i pokazuje dom rodzinny. Duch teraźniejszości z kolei spaceruje z bohaterem po ulicach zwracając uwagę na biednych, głodnych ludzi. Odwiedzają też dom Freda i wtedy Scrooge przekonuje się, że jest przez siostrzeńca kochany. Natomiast duch przyszłości przedstawia negatywną wizję – po śmierci Scrooge...

Podobne wypracowania