Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Charles Dickens „Opowieść wigilijna” - opracowanie książki

„Opowieść wigilijna” to wspaniała, poruszająca historia starego człowieka, który dzięki niesamowitej przygodzie przeżytej w Bożego Narodzenie, zmienia się na lepsze.

Głównym bohaterem powieści jest Scrooge. To bardzo bogaty i zaradny kupiec. Posiada on własny sklep i zatrudnia w nim dobrych pracowników. Jednak mimo ogromnego bogactwa, mężczyzna jest bardzo samotny, w dodatku z własnej winy. Scrooge nie jest dobrym człowiekiem, nigdy nie pomaga potrzebującym ludziom, nie jest miły, nie uśmiecha się, wykorzystuje swoich pracowników. Poznajmy go, gdy odmawia przekazania datku dla ubogich. Wydaje się, iż Scrooge jest pozbawionym jakichkolwiek uczuć. Odmawia nawet pójścia na kolację wigilijną, którą organizuje jego siostrzeniec, Fred.

Wszystko jednak zmienia się w tę wigilijną noc. Bohatera nawiedzają kolejno świąteczne duchy, które ukazują mu rozmaite sceny z jego życia. Pierwsza zjawa zabiera mężczyznę w przeszłość i pokazuje dom rodzinny. Duch teraźniejszości z kolei spaceruje z bohaterem po ulicach zwracając uwagę na biednych, głodnych ludzi. Odwiedzają też dom Freda i wtedy Scrooge przekonuje się, że jest przez siostrzeńca kochany. Natomiast duch przyszłości przedstawia negatywną wizję – po śmierci Scrooge nikt nie płacze, ludzie dzielą się jego majątkiem, pamiętają go jako złego skąpca. Mężczyzna widzi też rozpacz w domu swojego pracownika po śmierci chorego syna. Duch mówi, iż chłopiec umarł, ponieważ mieszkał w złych warunkach i brakowało pieniędzy na jego leczenie.

Ta noc zmieniał bohatera. Scrooge postanawia wszystko naprawić i stać się lepszym człowiekiem. Nawiązuje kontakt ze swoim siostrzeńcem i resztą rodziny, pomaga finansowo swojemu pracownikowi i zaczyna wspierać potrzebujących ludzi.

Przesłanie tej powieści jest bardzo głębokie. To oczywiste, że człowiek funkcjonuje dobrze tylko wtedy, gdy ma obok siebie bliskich ludzi. Jesteśmy stworzeni, by żyć razem, wspólnie pracować i tworzyć rozmaite relacje. Samotny Scrooge przekonuje się o tym, gdy duchy ukazują mu jego życie. Nie było ono szczęśliwe, ponieważ bohater odciął się od rodziny, stał się zepsuty i zgorzkniały. Myślę, iż autor chciał pokazać czytelnikowi, że warto być dobrym człowiekiem, iż ogromną radością jest dzielenie się z innymi i przeżywanie z nimi szczęśliwych chwil. Jednocześnie widzimy, że na poprawę nigdy nie jest za późno i zawsze jeszcze możemy zmienić coś na lepsze w naszym życiu.

„Opowieść wigilijna” to pouczająca historia, która pokazuje problem stosunku człowieka do siebie, świata i innych ludzi. Do tej pory zły i skąpy bohater staje się hojnym i wrażliwym człowiekiem, ponieważ zdał sobie sprawę, jak wiele znaczy dla niego rodzina i możliwość pomagania potrzebującym. Powieść ta pokazuje, że warto żyć wśród ludzi, bo tylko wtedy nasza egzystencja ma sens.

Podobne wypracowania do Charles Dickens „Opowieść wigilijna” - opracowanie książki