Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Charles Dickens „Opowieść wigilijna” - bohaterowie. Charakterystyka

„Opowieść wigilijna” to historia opowiadająca o człowieku, który dzięki niesamowitej magii Świąt Bożego Narodzenia zmienił się na lepsze. Stało się tak za sprawą jego własnych uczuć, a także otaczających go ludzi.

Głównym bohaterem powieści jest Ebenezer Scrooge. To bogaty kupiec, właściciel dobrze prosperującego sklepu. Mężczyzna zatrudnia pracowników, ale nie traktuje ich dobrze. Często ich wykorzystuje i płaci im bardzo niewiele. Bohater mieszka sam i samotnie spędza czas. Nie lubi towarzystwa, odcina się od rodziny i znajomych. Nie przyjmuje nawet zaproszenia siostrzeńca Freda na wigilijną kolację.

Scrooge wydaje się być zimny i zgorzkniały. Twierdzi, iż nienawidzi Bożego Narodzenia, nie dzieli się z ludźmi potrzebującymi, nie interesuje go los innych ludzi. W dodatku jest okropnie skąpy, nie podarował nawet małej kwoty proszącym o pieniądze gościom. Na szczęście mężczyzna zmienia się pod wpływem wizyty duchów. Przenoszą go one w odległe czasy i pokazują różne sceny z jego życia. Scrooge widzi swoje dzieciństwa, rodzinę, pracowników, a nawet swój pogrzeb. Jest to dla niego ogromne przeżycia, które zmienia go na lepsze. Bohater zaczyna nawiązywać relację z rodziną, chętnie pomaga potrzebującym, a jego życie pełne jest radości i uśmiechu.

Fred to siostrzeniec Scrooge'a. Młodzieniec bardzo chciałby zbliżyć się do wuja, mimo że nie było to łatwe. Przychodzi do niego z wizytą i zaprasza na kolację. Ten odmawia, jednak Fred nie przestaje wierzyć, iż wuj jest dobrym, ale zagubionym człowiekiem. Cała rodzina uważa, że Scrooge to okropny, pozbawiony uczuć skąpiec i tylko Fred staje po stronie wuja i zaczyna go bronić. Po wewnętrznej przemianie Scrooge'a młodzieniec cieszy się, że nie zwątpił w wuja.

Natomiast Jakub Marley to zmarły współpracownik głównego bohatera. W powieści występuje jako duch, który przybywa, aby ostrzec Scrooge. Wyjawia, iż był złym i nieuczciwym człowiekiem, wykorzystywał, oszukiwał ludzi, nie okazywał im serca, nie udzielał pomocy. Teraz cierpi, nie może zaznać spokoju, ponieważ musi odpokutować swoje winy. Robi to na Scrooge'u wrażenie, boi się, iż może go spotkać taki sam los jak zmarłego przyjaciela.

Bohaterowie w powieści są naprawdę różni, prezentują odmienne postawy i życiowe wartości. Jednak każdy z nich odkrywa w końcu prawdę o sobie samym i postanawia żyć w zgodzie z własnym sumieniem.

Podobne wypracowania do Charles Dickens „Opowieść wigilijna” - bohaterowie. Charakterystyka