Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Daniel Defoe „Przypadki Robinsona Cruzoe” - opracowanie książki

Opowieść o przygodach Robinsona Cruzoe zaliczana jest do najwspanialszych, a zarazem najciekawszych książek przygodowych. Główny bohater to kochający morze i przygody żeglarz, który często wpada w tarapaty.

Robinson wychowywał się w rodzinie marynarzy. Rodzice jednak nie zgadzali się, by bohater pływał na morzu, ponieważ wcześniej w czasie sztormów utonęli dwaj ich synowie. Jednak młodzieniec był niezwykle uparty i kiedy tylko nadarzyła się okazja, wyruszył w rejs. Miał wiele przygód, wychodził cało z kilku opresji. Robinson odbył liczne wyprawy handlowe w celu wymiany towarów z Gwinejczykami, został niewolnikiem mauretańskim, założył nawet w Brazylii własną plantację roślin. Jednak powieść skupia się przede wszystkim na okresie, kiedy to bohater zostaje uwięziony na bezludnej wyspie.

Jego statek rozbija się podczas wielkiego sztormu i tylko jemu z załogi udaje się przeżyć. Robinson zmuszony był do pozostania na wyspie. Mężczyzna czuł się samotny i zagubiony, nie potrafił na początku zbudować schronienia i znaleźć żywności. Z czasem jednak przyzwyczaja się do trudnych warunków i poznaje nowego przyjaciele, którego nazywa Piętaszkiem. Razem mieszkają w jaskini, a Robinson naucza Piętaszka języka angielskiego. Po kilku latach bohaterowi udaje się opuścić wyspę, ale nie rezygnuje on z dalszych wypraw morskich.

Powieść Daniela Defoe to wspaniała historia człowieka, który wierzy w swoje marzenia i pasje. Mimo sprzeciwu rodziców, Robinson wyrusza w morze, ponieważ pragnie doświadczyć wolności i przeżyć prawdziwe przygody. Spotyka go nieszczęście – samotnie musi żyć na bezludnej wyspie. Okazuje się jednak, iż jest człowiekiem niezwykle odważnym i zdeterminowanym. Trudno było mu znaleźć pożywienie, mimo tego nigdy się nie poddał. Postanowił poznać wyspę jak najlepiej, aby radzić sobie z ewentualnymi zagrożeniami i przeciwnościami losu. Poznajemy Robinsona jako postać bardzo zaradną i samodzielną. Mężczyzna mógł przecież liczyć tylko na siebie i swoje umiejętności, ale poradził sobie bardzo dobrze. Nie poddał się i dzięki temu przeżył.

„Przypadki Robinsona Cruzoe” to piękna opowieść o marzeniach. Tytułowy bohater od dzieciństwa marzył o morskich wyprawach i przygodach, za wszelką cenę postanawia więc to marzenie spełnić. Nawet po traumatycznych chwilach, jakich doświadczył na bezludnej wyspie, nie przestaje kochać morza i nadal szuka w życiu wyzwań.

Podobne wypracowania do Daniel Defoe „Przypadki Robinsona Cruzoe” - opracowanie książki