Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Dziady” cz. III - scena VIII - bohaterowie. Charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Scena VIII trzeciej części „Dziady” Adama Mickiewicza rozpoczyna się w biurze senatora Nowosilcowa, później akcja przenosi się do sali balowej. Bohaterami pierwszej partii są sam senator, jego zausznicy Bajkow, Doktor i Pelikan oraz Rollisonowa.

Senator Nowosilcow jest urzędnikiem carskim, człowiekiem okrutnym i nieugiętym. Skoncentrowany jest na własnej karierze; nieustannie boi się cara. Jego zausznicy to grono pochlebców i zdrajców, dbających tylko o własną korzyść. 

W początkowej części sceny autor prezentuje typowy dla Nowosilcowa dzień pracy. Senator przesiaduje w swoim biurze pijąc kawę i rozmawiając z poplecznikami. Przychodzi do niego wielu ludzi z różnymi interesami, lecz senator odprawia wszystkich z niczym twierdząc, że jest bardzo zajęty. Z Doktorem (bohater wzorowany na realnej postaci Augusta Becu - ojczyma Juliusza Słowackiego) rozmawia na temat nowowykrytego spisku antycarskiego wśród studentów Uniwersytetu Wileńskiego. Sposobem na zakończenie takich spisków jest według nich jak najwięcej aresztowań, zasłużonych bądź nie. 

Do rozmowy włączają się Pelikan i Bajkow, rozpatrując sprawę uwięzionego w celi Rollisona. Młody mężczyzna poddawany jest regularnemu biciu, z którego...

Podobne wypracowania