Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Irena Jurgielewiczowa „Ten obcy” - problematyka powieści

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Powieść Jurgielewiczowej „Ten obcy” jest powieścią złożoną i wielowątkową. Najważniejszymi obecnymi w niej wątkami są: wątek podróży Zenka w poszukiwaniu wuja, pierwsze uczucie Uli i Zenka oraz relacja Uli z doktorem Zalewskim. Przedstawione w powieści wydarzenia są bardzo uniwersalne – pomimo tego, że akcja rozegrała się ponad czterdzieści lat temu, opisane problemy mają charakter ponadczasowy i łatwo można wyobrazić sobie ich zaistnienie w dzisiejszej rzeczywistości.

Postać Zenka poznajemy w trakcie jego podróży w celu odnalezienia wuja. Ojciec Zenka jest alkoholikiem i wyjątkowo źle traktuje syna, który rozumie, że dotarcie do wujka jest dla niego jedynym ratunkiem. Podczas wędrówki rani się w nogę, co zmusza go do schronienia się na wyspie, będącej tajnym miejscem spotkań Pestki, Uli, Mariana i Julka. Przyjaciele postanawiają pomóc Zenkowi, lecz mimo ich szczerych chęci, nie obywa się bez interwencji dorosłych. Z pomocą doktora Zenek odnajduje swego wujka i wreszcie ma szansę na normalne życie.

Wątek pierwszej miłości Uli i Zenka jest równie ważny. Autorka bardzo dokładnie obrazuje to uczucie, kładąc nacisk na wielość podobieństw pomiędzy dwojgiem bohaterów (oboje pochodzą z rozbitych rodzin)....

Podobne wypracowania