Irena Jurgielewiczowa „Ten obcy” - problematyka powieści
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Powieść Jurgielewiczowej „Ten obcy” jest powieścią złożoną i wielowątkową. Najważniejszymi obecnymi w niej wątkami są: wątek podróży Zenka w poszukiwaniu wuja, pierwsze uczucie Uli i Zenka oraz relacja Uli z doktorem Zalewskim. Przedstawione w powieści wydarzenia są bardzo uniwersalne – pomimo tego, że akcja rozegrała się ponad czterdzieści lat temu, opisane problemy mają charakter ponadczasowy i łatwo można wyobrazić sobie ich zaistnienie w dzisiejszej rzeczywistości.
Postać Zenka poznajemy w trakcie jego podróży w celu odnalezienia wuja. Ojciec Zenka jest alkoholikiem i wyjątkowo źle traktuje syna, który rozumie, że dotarcie do wujka jest dla niego jedynym ratunkiem. Podczas wędrówki rani się w nogę, co zmusza go do schronienia się na wyspie, będącej tajnym miejscem spotkań Pestki, Uli, Mariana i Julka. Przyjaciele postanawiają pomóc Zenkowi, lecz mimo ich szczerych chęci, nie obywa się bez interwencji dorosłych. Z pomocą doktora Zenek odnajduje swego wujka i wreszcie ma szansę na normalne życie.
Wątek pierwszej miłości Uli i Zenka jest równie ważny. Autorka bardzo dokładnie obrazuje to uczucie, kładąc nacisk na wielość podobieństw pomiędzy dwojgiem bohaterów (oboje pochodzą z rozbitych rodzin). Miłość pomaga im zrozumieć siebie nawzajem oraz pomóc przetrwać trudne chwile.
Relacja Uli z ojcem nie należy początkowo do udanych. Dziewczyna wini doktora za rozpad ich rodziny oraz za śmierć jej matki. Nie zdaje sobie sprawy z wielkiej miłości, jaką darzy ją ojciec, który wielokrotnie po śmierci byłej żony chciał zabrać córkę do siebie, lecz był nieustannie powstrzymywany przez wychowujące ją ciotki. Często przesiadywał w kawiarni, z okien której widać było szkołę Uli, lecz nigdy nie miał odwagi podejść do córki i porozmawiać z nią. Dopiero po przyjeździe Uli do Olszyn sytuacja pomiędzy nimi uległa zmianie, ponieważ udało im się dzięki obecności Zenka nawiązać nić porozumienia.
„Ten obcy” jest książką poruszającą wiele trudnych tematów. Autorka robi to w bardzo delikatny sposób, prezentując ludzkie dramaty z wielkim wyczuciem. Powieść uczy nas wartości takich jak przyjaźń, poświęcenie i przebaczenie.
Podobne wypracowania do Irena Jurgielewiczowa „Ten obcy” - problematyka powieści
- Krzysztof Kamil Baczyński „Ten czas” - interpretacja i analiza wiersza
- Krzysztof Kamil Baczyński „Wyroki” - interpretacja i analiza wiersza
- Irena Jurgielewiczowa „Ten obcy” - Chciałbym mieć takiego przyjaciela jak... - napisz, odwołując się do lektury
- Arkady Fiedler „Dywizjon 303” - problematyka książki
- Czy książka Arkady'ego Fiedlera „Dywizjon 303” powinna należeć do kanonu lektur szkolnych? - rozprawka
- Adam Mickiewicz „Dziady” cz. III - opracowanie utworu
- Adam Mickiewicz „Dziady” cz. III - bohaterowie historyczni, fikcyjni, fantastyczni. Charakterystyka
- Adam Mickiewicz „Dziady” cz. III - scena I - interpretacja, opracowanie
- Adam Mickiewicz „Dziady” cz. III - scena I - bohaterowie. Opis bohaterów i ich sytuacji
- Adam Mickiewicz „Dziady” cz. III - scena VII (Salon warszawski) - bohaterowie, społeczeństwo polskie. Opis
- Adam Mickiewicz „Dziady” cz. III - scena VII - interpretacja, opracowanie
- Adam Mickiewicz „Dziady” cz. III - scena VIII - opracowanie, interpretacja