Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Irena Jurgielewiczowa „Ten obcy” - Chciałbym mieć takiego przyjaciela jak... - napisz, odwołując się do lektury

Chciałabym mieć takiego przyjaciela jak Ula. Jest ona według mnie jedną z najbardziej budzących sympatię postaci w powieści „Ten obcy” Ireny Jurgielewiczowej.

Ula jest bardzo wrażliwą dziewczynką. Z początku może wydawać się słaba psychicznie, zbyt cicha i nieśmiała. Myślę jednak, że na taki jej odbiór wpływa przede wszystkim przeciwstawiona jej osobowość jej najlepszej przyjaciółki, Pestki. W rzeczywistości Ula posiada bardzo silną i niezłomną osobowość oraz wiele zalet, o które większość otaczających ją ludzi nawet jej nie podejrzewa.

Bohaterka jest postacią niejednoznaczną, można powiedzieć – wielopłaszczyznową. Z pozoru cicha i strachliwa, w obliczu sytuacji kryzysowej potrafi jednak zachować zimną krew i obronić własne zdanie. W życiu kieruje się pewnym ściśle określonym zestawem zasad, które sprawiają, że jest Ula osobą konsekwentną i solidną. Jest również bardzo empatyczna – zauważa problemy innych i zawsze próbuje jakoś im pomóc. Jest dobroduszna i prostolinijna, choć dość zamknięta w sobie. Z nowo poznanym Zenkiem bardzo szybko połączy ją nić porozumienia, która później przekształca się w uczucie pierwszej miłości.

Ula jest również postacią o dość smutnej przeszłości, która odcisnęła na jej obecnym życiu piętno – przez długi czas po odejściu ojca i śmierci matki czuła się niekochana, wręcz niechciana. Jej przyjaciółka Pestka była zbyt zajęta samą sobą, by zauważyć problemy Uli. Myślę, że wynika to także z wielkiej różnicy pomiędzy nimi – Pestka nie jest wystarczająco wrażliwa, by dbać o swoich przyjaciół, natomiast Ula zawsze przejmuje się wszystkimi, nawet obcymi ludźmi.

Wydaje mi się, że Ula byłaby wspaniałą kandydatką na przyjaciela – jest godna zaufania i solidna, potrafi współczuć i bezinteresownie pomagać. Według mnie taki właśnie powinien być dobry przyjaciel.

Podobne wypracowania do Irena Jurgielewiczowa „Ten obcy” - Chciałbym mieć takiego przyjaciela jak... - napisz, odwołując się do lektury