Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Arkady Fiedler „Dywizjon 303” - problematyka książki

Książka Arkady'ego Fiedlera pt.: „Dywizjon 303” powstała w roku 1940, kiedy autor przybył do Londynu i zaskoczony skonstatował, że nikt jeszcze nie opisał dziejów polskich bohaterów, walczących  w angielskich siłach powietrznych. Dzieło powstało z wewnętrznej potrzeby samego autora – w trakcie spotkania z generałem Sikorskim Fiedler wyraził nadzieję, że wolno będzie mu opisać owe wydarzenia. Sikorski wyraził swoją aprobatę dla tego pomysłu.

„Dywizjon 303” to zapis bohaterskich działań wojennych grupy polskich lotników walczących w Bitwie o Wielką Brytanię (o Anglię). Główną funkcją książki było działanie „ku pokrzepieniu serc” – w trudnej, wojennej rzeczywistości niezwykle potrzebne były utwory, które katalizowałyby poczucie jedności narodowej, dumę i nadzieję na lepszą przyszłość. Powieść miała więc przede wszystkim cel propagandowy. Już w niedługi czas po jej wydaniu stała się bardzo popularna, podnosząc podupadłe morale polskich żołnierzy.

Powieść Fiedlera stała się nośnikiem nadziei, rozgłaszając o bohaterskich czynach lotników, którzy pozbawieni ojczyzny – walczą o jej wyzwolenie. Autor wykazał się także pisarskim kunsztem, tworząc barwne i realne sylwetki pilotów (wzorowane na autentycznych postaciach).

Książka jest swego rodzaju dokumentem, sprawozdaniem z rozgrywających się wojennych wypadków. Jest również swoistym podręcznikiem – autor opisał w niej wiele lotniczych akrobacji i powietrznych ewolucji. Znaleźć można w niej również plastycznie przedstawione sylwetki asów przestworzy, a więc ludzi wybitnych, których bohaterskie czyny z całą pewnością zasługują na upamiętnienie.

Podobne wypracowania do Arkady Fiedler „Dywizjon 303” - problematyka książki