Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Podróże Kordiana - opis, etapy, znaczenie - Juliusz Słowacki „Kordian”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Motyw podróży w dramacie Juliusza Słowackiego pt.: „ Kordian” jest bardzo istotny. Podczas wizyty w kolejnych krajach Europy buduje się światopogląd Kordiana, bohater uczy się życia. 

Wędrówka Kordiana rozpoczyna się od 1828 roku. Bohatera odnajdujemy w parku w pobliżu pałacu św. Jakuba. Kordian jest zamyślony i melancholijny, ze smutkiem wspomina nieudana próbę samobójczą. Natłok myśli bohatera przerywa Dozorca, który zaczyna z Kordianem rozmowę o sile pieniądza we współczesnym świecie. Kordian przyjmuje pogląd Dozorcy, że za pieniądze można kupić praktycznie wszystko, wyjątkiem jest jedynie szacunek. 

Kolejnym miejscem do którego przybywa bohater Słowackiego jest miasto Dover w Anglii. Czytelnik zastaje tam Kordiana podczas lektury „Króla Lira” Szekspira. Wizyta w Dover owocuje przekonaniem bohatera, że pomiędzy literaturą a rzeczywistością istnieje ogromna przepaść, której nie można zasypać. 

Z Anglii Kordian udaje się do Włoch. Podczas pobytu w tym kraju bohater nawiązuje romans z Wiolettą- piękną kobietą, która zapewnia go o swoim prawdziwym uczuciu. Kordian, pamiętając rozmowę z Dozorcą, sprawdza uczucie swej wybranki i opowiada jej historię...

Podobne wypracowania