Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Podróże Kordiana - opis, etapy, znaczenie - Juliusz Słowacki „Kordian”

Motyw podróży w dramacie Juliusza Słowackiego pt.: „ Kordian” jest bardzo istotny. Podczas wizyty w kolejnych krajach Europy buduje się światopogląd Kordiana, bohater uczy się życia. 

Wędrówka Kordiana rozpoczyna się od 1828 roku. Bohatera odnajdujemy w parku w pobliżu pałacu św. Jakuba. Kordian jest zamyślony i melancholijny, ze smutkiem wspomina nieudana próbę samobójczą. Natłok myśli bohatera przerywa Dozorca, który zaczyna z Kordianem rozmowę o sile pieniądza we współczesnym świecie. Kordian przyjmuje pogląd Dozorcy, że za pieniądze można kupić praktycznie wszystko, wyjątkiem jest jedynie szacunek. 

Kolejnym miejscem do którego przybywa bohater Słowackiego jest miasto Dover w Anglii. Czytelnik zastaje tam Kordiana podczas lektury „Króla Lira” Szekspira. Wizyta w Dover owocuje przekonaniem bohatera, że pomiędzy literaturą a rzeczywistością istnieje ogromna przepaść, której nie można zasypać. 

Z Anglii Kordian udaje się do Włoch. Podczas pobytu w tym kraju bohater nawiązuje romans z Wiolettą- piękną kobietą, która zapewnia go o swoim prawdziwym uczuciu. Kordian, pamiętając rozmowę z Dozorcą, sprawdza uczucie swej wybranki i opowiada jej historię o swoim rzekomym bankructwie. Kobieta opuszcza go, a Kordian przekonuje się, że we współczesnym mu świecie pieniądze zastąpiły miłość. 

W scenie czwartej Słowacki opisuje pobyt Kordiana w Watykanie. Bohater udał się tam, aby uzyskać błogosławieństwo Papieża dla walki narodowowyzwoleńczej Polaków. Przeżywa ogromne rozczarowanie, gdyż Papież nakazuje mu posłuszeństwo wobec Cara i grozi Polsce, że rzuci na nią klątwę, jeżeli jeszcze raz zorganizuje powstanie. Kordian poczuł wówczas ogromne osamotnienie i opuszczenie swej ojczyzny. 

Kolejnym etapem wędrówki Kordiana są Alpy i najwyższy europejski szczyt Mont Blanc. To właśnie tam Kordian przeżywa przemianę i chce czynnie walczyć o wolność swojego kraju. Jego wzorem staje się szwajcarski bohater Wienkielried. Pełen zapału do walki Kordian przybywa do Warszawy, gdzie angażuje się w spisek przeciwko Carowi. 

W kulminacyjnym momencie Kordianowi udaje się przedostać do komnaty sypialnej Cara, brakuje mu jednak odwagi, by zadać ostateczny cios, bohater zostaje obezwładniony przez strażników, Kordian zostaje uznany za niepoczytalnego i wtrącony do domu dla psychicznie chorych. Podczas procesu zostaje skazany na śmierć. Ostania scena dramatu rozgrywa się na Placu Saskim w Warszawie. 

Kordian prowadzony jest przed pluton egzekucyjny, tymczasem na Plac zmierza posłaniec z wiadomością, że wyrok został zawieszony. Czytelnik nie poznaje zakończenia utworu.

Podobne wypracowania do Podróże Kordiana - opis, etapy, znaczenie - Juliusz Słowacki „Kordian”