Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Juliusz Słowacki „Kordian” - monolog Kordiana na Mont Blanc - interpretacja i analiza fragmentu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Scena na Mont Blanc przedstawiona w „Kordianie” Juliusza Słowackiego jest punktem kulminacyjnym całego dramatu. Poeta zawarł ją w piątej scenie drugiego aktu swego utworu. Niektórzy badacze skłonni są rozpatrywać  monolog Kordiana jako całkowicie osobne dzieło liryczne oderwane od całości dramatu Słowackiego.  Ogromne znaczenie ma samo miejsce, w którym bohater wygłosił swój monolog. Mont Blanc to najwyższy szczyt w Europie, a więc miejsce, które symbolicznie znajduje się najbliżej Boga. To właśnie na szczycie tej góry Kordian doznał natchnienia - iluminacji i stworzył własną wizję walki narodu o niepodległość.

Mont Blanc symbolizuje także wielkość idei Kordiana oraz jej wyższość nad innymi. Monolog Kordiana odbierany jest zresztą jako jawna polemika z Adamem Mickiewiczem. Jego konstrukcja bezpośrednio nawiązuje do Wielkiej Improwizacji z III części Dziadów, a imię Kordian jest anagramem imienia Konrad.

Monolog na szczycie Mont Blanc symbolizuje wielką przemianę bohatera Słowackiego. Kordian doznaje olśnienia, bliskość Boga natchnęła go wielka idea wyzwolenia Polski. Bohater poczuł w sobie siłę, aby walczyć o niepodległość i gotów był oddać za sprawę narodową własne życie. W swoim płomiennym...

Podobne wypracowania