Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rudyard Kipling „Księga Dżungli”- prawo Dżungli - opis

„Księga dżungli” Kiplinga to nie tylko zbiór opowieści o zwierzętach. Autor stworzył również pewien „dekalog” obowiązujący wśród zwierząt i organizujący życie w dżungli. Każde zwierze żyjące w dżungli powinno znać jej prawo . W książce nauczycielem Prawa Dżungli był niedźwiedź Baloo, który wykładał je młodym wilkom i Mowgliemu.

Prawa panujące wśród zwierząt wydają się o wiele bardziej jasne i sprawiedliwe od tych, które panują w świecie ludzkim. Najważniejszym prawem była solidarność wszystkich zwierząt mieszkających w dżungli. Prawa tego nie przestrzegał tygrys Sheer Khan, który polował na bydło należące do wieśniaków ściągając gniew ludzi na wszystkie zwierzęta w dżungli. Poza społeczność zwierząt w dżungli  wyrzucono także szakala, który atakował bez powodu ludzi i zwierzęta. Drugą najważniejszą zasadą, którą wpajał Baloo swoim uczniom był zakaz wykraczania  poza terytorium dżungli.

Ludzki świat budził w zwierzętach strach, zdawały sobie sprawę, że nic dobrego je tam nie czeka. To dlatego Mowgli był tak bardzo przerażony, kiedy przyszło mu opuścić wilcze stado i udać się do ludzi. Trzecim  podstawowym prawem był zakaz nieuzasadnionego napadu na człowieka. Zwierzęta w lesie pragnęły żyć swoim życiem nie wchodząc z człowiekiem w żadne interakcje. Prócz tego zwierzęta szanowały się wzajemnie, starsze zwierzęta były docenianie i maiły w ich społeczności wyższą pozycję. Więzy krwi były dla nich bardzo istotne, wilczy brat Mowgliego gotów był oddać za niego życie. Zwierzęta doceniały lojalność i oddanie, to dlatego tak szybko zaakceptowały Mowgliego w swoim stadzie. 

Kipling pokazuje świat zwierząt jako przestrzeń, w której panują proste, ale surowe reguły. Pojęcia takie jak dobro, honor i szlachetność nie tracą tam swojego pierwotnego znaczenia. Zwierzęta żyją według Prawa Dżungli, a tego, kto nie przestrzega tych praw spotyka kara lub wykluczenie ze społeczności dżungli. Świat zwierząt kontrastuje więc ze światem ludzkim ,w którym brak przejrzystych zasad, a wartości często są fałszywe lub wypaczone.

Podobne wypracowania do Rudyard Kipling „Księga Dżungli”- prawo Dżungli - opis