Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rudyard Kipling „Księga Dżungli”- prawo Dżungli - opis

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Księga dżungli” Kiplinga to nie tylko zbiór opowieści o zwierzętach. Autor stworzył również pewien „dekalog” obowiązujący wśród zwierząt i organizujący życie w dżungli. Każde zwierze żyjące w dżungli powinno znać jej prawo . W książce nauczycielem Prawa Dżungli był niedźwiedź Baloo, który wykładał je młodym wilkom i Mowgliemu.

Prawa panujące wśród zwierząt wydają się o wiele bardziej jasne i sprawiedliwe od tych, które panują w świecie ludzkim. Najważniejszym prawem była solidarność wszystkich zwierząt mieszkających w dżungli. Prawa tego nie przestrzegał tygrys Sheer Khan, który polował na bydło należące do wieśniaków ściągając gniew ludzi na wszystkie zwierzęta w dżungli. Poza społeczność zwierząt w dżungli  wyrzucono także szakala, który atakował bez powodu ludzi i zwierzęta. Drugą najważniejszą zasadą, którą wpajał Baloo swoim uczniom był zakaz wykraczania  poza terytorium dżungli.

Ludzki świat budził w zwierzętach strach, zdawały sobie sprawę, że nic dobrego je tam nie czeka. To dlatego Mowgli był tak bardzo przerażony, kiedy przyszło mu opuścić wilcze stado i udać się do ludzi. Trzecim  podstawowym prawem był zakaz nieuzasadnionego napadu na człowieka....

Podobne wypracowania