Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maria Kownacka „Kajtkowe przygody” - bohaterowie. Charakterystyka

„Kajtkowe przygody” to wspaniała opowieść dla najmłodszych czytelników, która przedstawia losy sympatycznego bociana o imieniu Kajtek.

Bocian to najważniejszy bohater utworu. Poznajemy go jako bardzo łakomego i niezwykle niesfornego ptaka. Nie słucha on swoich bocianich rodziców i zbytnio wychyla się z gniazda. Niestety wypada z niego i rani sobie skrzydełka. Na szczęście z pomocą Kajtkowi przychodzi wiejski chłopiec i zabiera go do gospodarstwa. Bocian dostaje pożywienie i schronienie, rodzina dba, by odzyskał zdrowie i siły. Kajtek czuje się samotny, inne ptaki odlatują do ciepłych krajów, ponieważ zbliża się zimna. Tylko on jeden zostaje.

Mimo to, nadal jest niegrzeczny i myśli tylko o sobie. Dokucza zwierzętom w gospodarstwie, zabiera im jedzenie, próbuje sprawować na podwórko władzę absolutną. Jego zachowanie powoduje, że nikt go nie lubi. Także dzieci nie darzą go sympatią, ponieważ wyrywa im chleb. W ten sposób mijały kolejne miesiące, a wszyscy mieli już Kajtka dosyć. Gdy nadeszła wiosna, do kraju powróciły inne bociany. Niestety rodzina nie rozpoznała bociana. Poczuł się on bardzo samotny. Postanowił wówczas, że się zmieni, zrozumiał, że zachowywał się bardzo źle. Żałował swojego postępowania i zdecydował, że będzie miły dla ludzi i zwierząt.

Antek mieszka w gospodarstwie i zajmuje się Kajtkiem. Początkowo współczuje zwierzęciu i stara się mu pomóc. Złości się jednak, gdy okazuje się, że bocian jest bardzo łakomy i złośliwy. Chłopiec postanawia, że nauczy ptaka dobrych manier. Wiedząc, że Kajtek po raz kolejny ukradnie mu chleb, posypuje go ostrym pieprzem. Bocian nie może złapać oddechu i jest to dla niego kara za kradzież. Na szczęście Kajtek zmienia się na lepsze, a Antek wybacza mu złe zachowanie. Tego bohatera poznajemy jako mądrego i odpowiedzialnego. Nie waha się on pomóc potrzebującemu zwierzęciu, jest wrażliwy na krzywdę innych.

W opowieści występują też inne postaci, między innymi zwierzęta gospodarskie. Czytelnik poznaje psa Bukieta, który pilnuje zwierząt i zagrody, krowę Krasulę, która daje pyszne mleko. W gospodarstwie bywają też wróble, które śpiewały Kajtkowi różne piosenki, aby dokuczyć mu i sprowokować do zmiany na lepsze.

Podobne wypracowania do Maria Kownacka „Kajtkowe przygody” - bohaterowie. Charakterystyka