Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk Sienkiewicz „Quo vadis” - Miłość Ligii i Winicjusza - opis, opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Miłość to towarzyszka życia człowieka. Jest ona z nami od chwili kiedy przychodzimy na ten świat. Jest natchnieniem i muzą wielu pisarzy. W literaturze bardzo często spotykamy motyw miłości. Jednym z takich przykładów może być uczucie jakim darzą się bohaterowie książki Henryka Sienkiewicza pod tytułem „Quo Vadis”, a mianowicie Ligia i Winicjusz. Wydaje mi się, iż ich uczucie jest czymś niedoścignionym, czymś do czego każdy z nas z pewnością dąży i sam chciałby doświadczyć takiej miłości.

Czytając o losach tej pary wydaje nam się, iż ich miłość jest w stanie przetrwać każde przeciwności. Jednak nie jest tak od samego początku ich znajomości, wpierw Marek Winicjusz jest zainteresowany wyłącznie wyglądem zewnętrznym swojej późniejszej damy serca. Podoba mu się ona jedynie wizualnie, budząc w nim ogromne pożądanie i tylko dlatego chce się z nią związać. Dla Ligii natomiast miłość to coś znacznie ważniejszego, postrzega ona ją jako szczególną więź, która łączy ją z Bogiem. Wynika to przede wszystkim z jej religijności. Dla niej związek z poganinem jest niejako obrazą jej Pana.

Marek z miłości do Ligii porzuca swoje dotychczasowe, bezproblemowe życie i zprzechodzi na wiarę chrześcijańską. Kierowany uczuciami nie obawia się sankcji...

Podobne wypracowania