Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Świtezianka” - charakterystyka Strzelca

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Strzelec jest bohaterem ballady Adama Mickiewicza pt.: „Świtezianka”. Nie wiemy o nim zbyt wiele, zresztą sam narrator posiada nieliczne informacje na jego temat. Na początku utworu informuje nas, że był pięknym i młodym chłopcem. Spotykał się w lesie, nad brzegiem jeziora, z pewną dziewczyną. Spędzał z nią dużo czasu. Spacerowali razem, pletli wianki. Mimo to, chłopak nie wiedział zbyt wiele na jej temat. Tajemnicą owiane było to kim była, gdzie mieszkała, z jakiej pochodziła rodziny. Postać ta była bardzo tajemnicza. Być może to pociągało w niej strzelca z boru. Pewnego dnia mężczyzna poprosił dziewczynę, aby skończyła z sekretami. Prawdopodobnie jego zachowanie powodowane było ciekawością, a może chciał po prostu poznać lepiej osobę, którą darzył uczuciem. Zaproponował Świteziance, żeby ta zamieszkała z nim w jego chacie. Obiecywał jej życie w dostatku u jego boku. Dziewczyna jednak była nieufna wobec niego. Strzelec prosił ją, aby przestała przed nim uciekać. Zapewne kochał dziewczynę i ciągłe jej zniknięcia sprawiały mu ból.

Chłopak nie był zadowolony z tego, że ciągle musi czekać na ukochaną u brzegu jeziora. Możemy domniemywać, że chciał się ustatkować. Prowadzić normalne życie u boku swej ukochanej. Złożył przysięgę Świteziance, że zawsze...

Podobne wypracowania