Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ponadczasowość „Moralności Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Prawdziwe dzieło sztuki, jeśli chce zostać zachowane w pamięci pokoleń, musi zawierać w sobie choćby pierwiastek uniwersalnego sensu. Zapolska, pisząc komedię obyczajową uwikłała dramat w służbę społeczeństwu, piętnując upadek wartości moralnych we ówczesnej klasie mieszczańskiej. A jednak udało jej się uchwycić problem tak, że sztuka przez nią napisana nie straciła na aktualności, że odbiorca każdorazowo odczytuje jej sens jako nieprzemijający i warty zastanowienia.   

Problemem, który sprawia, że „Moralność...” ciągle wywołuje wśród czytelników pytania dotyczące postawy moralnej, jest tzw. dulszczyzna. Dulszczyzna to zbiór ludzkich zachowań, będących kwintesencją obłudy i zakłamania, stwarzania pozorów i gry, za którą ukrywane jest prawdziwe życie. Dulska prowadzi życie określone i specyficzne – pełne jest ono zakłamania, oszustw, hipokryzji i bigoterii. Pęknięcie, które przebiega na przecięciu sfera prywatna-sfera publiczna, jest linią graniczną, po której stronach odbywają się równoległe wersje zdarzeń. Obserwując zachowanie Dulskiej w codziennych relacjach z najbliższymi, łatwo przymierzyć doń własne postawy. Kiedy więc Aniela tuszuje potencjalny skandal, wypłacając...

Podobne wypracowania