Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Futuryzm - opis wybranego obrazu futurystycznego. Giacomo Balli „Szybkość samochodu”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Głównym założeniem futuryzmu w malarstwie było odejście od tradycyjnie rozumianego estetyzmu i realistycznego odtwarzania w sztuce rzeczywistych kształtów i zjawisk. Zrywano z harmonią kompozycyjną, zastępując ją rozwiązaniami zaczerpniętymi od twórców kubizmu i pointylizmu, które pełniej odzwierciedlały nieustanną zmienność rzeczy i ich pęd. Bardzo często eksponowanym tematem było miasto z jego maszynerią i kominami fabrycznymi, przez co wyrażano podziw dla cywilizacji i wielość inspiracji, jakich dostarcza ona twórczej jednostce.

Jednym z najbardziej znanych przykładów tego typu malarstwa jest obraz Giacomo Balli z 1912 roku o symptomatycznym tytule „Szybkość samochodu”. Powstał on przy użyciu typowej dla futurystów techniki rozmazania konturów obiektów tak, by przypominały widok z pędzącego samochodu lub pociągu. Ów efekt został tutaj ukazany dzięki rozwiązaniom wprowadzonym do sztuki przez malarzy kubistycznych, którzy konstruowali kompozycję swoich dzieł przez jej wcześniejsze rozbicie na fragmenty, poddane następnie działaniu oświetlenia pod różnorakim kątem i zestawione na nowo. Powstawał w ten sposób obraz przypominający mozaikę lub błędnie poukładane puzzle,...

Podobne wypracowania