Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Leonardo da Vinci „Mona Lisa” - opis obrazu, interpretacja

Leonardo da Vinci, Mona Lisa, Mona Lisa opis obrazu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Mona Lisa”, jeden z najsławniejszych obrazów wszechczasów, powstał prawdopodobnie ok. 1503-1505 roku. Jego autorem jest Leonardo da Vinci, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli sztuki renesansu – nie tylko genialny malarz, grafik i rzeźbiarz, ale także wybitny naukowiec, który zajmował się właściwie wszystkimi dziedzinami wiedzy dostępnymi dla człowieka z początku XVI wieku.

Dzieło przedstawia kobietę pozującą do portretu na tle pagórkowatego krajobrazu, której tożsamość stała się przedmiotem spekulacji na wiele stuleci po powstaniu malunku. Tradycyjne źródła mówiły o jego wykonaniu na zamówienie florenckiego kupca, Francesco Giocondo, stąd też dzieło często nazywane jest „La Giocondą”. Portret młodej żony patrycjusza, Lisy Gherardini, miał zawisnąć w domowej jadalni, ostatecznie jednak zleceniodawca, zniecierpliwiony przedłużaniem terminu jego ukończenia, zrezygnował z zakupu. Leonardo da Vinci miał wtedy wywieźć obraz do Francji.

Inne hipotezy mówią o zleceniu przez Giuliana de Medici wykonania portretu pewnej damy z Florencji, którą z całą pewnością nie mogła być Mona Lisa Gioconda. Najbardziej zastanawiające są jednak podejrzenia, jakoby w kobiecym anturażu...

Podobne wypracowania