Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

William Szekspir „Hamlet” - Konflikt tragiczny - bohater tragiczny

Po śmierci ojca Hamlet czuje się osamotniony, czuje żal i smutek. Ale kiedy objawia mu się duch zmarłego i mówi, że nie może zaznać spokoju, bo jego morderca żyje, a do tego poślubił jego żonę, Hamlet staje przed trudnym wyborem. Honor, tradycja, sprawiedliwość i duch ojca nakazują mu dokonać zemsty. Jego obowiązkiem jest zamordować stryja, który otruł jego ojca. Hamlet nie może tego nie zrobić, ponieważ dusza jego ojca nie zazna spokoju, on sam zresztą też, bo duch będzie go gnębił i napominał. Co więcej, jeśli nie dokona zemsty, pokala honor rodziny i zdradzi pamięć przodka. Pozwoli, by podstępny zbrodniarz rządził państwem.

Jako potomek króla Hamlet nie może do tego dopuścić. A jeśli to zrobi, jeśli wypełni obietnicę zemsty, sam będzie mordercą i to mordercą stryja. Nie jest wykluczone, że sam polegnie w tej próbie. Ale co chyba najtrudniejsze dla Hamleta, to świadomość, że jeśli zdobędzie dowód winy Klaudiusza, pogrąży też swoją matkę. Nie może jej przebaczyć, że nie dokonawszy stosownej żałoby, została żoną innego - ten związek z bratem zmarłego męża wydaje mu się pochopny i kazirodczy, lecz - związek z mordercą męża okaże się jeszcze bardziej ohydny.

Cokolwiek Hamlet postanowi, cokolwiek uczyni - poniesie klęskę. Złamie odwieczne prawa lub zostanie mordercą. Jeśli nie będzie pewny winy stryja, może zabić niewłaściwą osobę, jeśli udowodni jego winę, pogrąży matkę, a zabójstwo ojca okaże się ohydnym aktem bratobójstwa. Sytuacja Hamleta jest tragiczna. Nie ma z niej dobrego wyjścia, okoliczności tak się splotły, że nie można już ocalić honoru rodziny. Okazuje się, że Hamlet nie może też ocalić własnego życia. Stryj, obawiając się go, zastawia na niego pułapkę. Hamlet musi zginąć.

Sytuacja, w jakiej znalazł się duński książę, sama w sobie jest tragiczna. Dla Hamleta jest o tyle trudniejsza, że wymaga od niego postępowania wbrew jego własnej naturze - naturze refleksyjnej, melancholijnej, wrażliwej, sprzeciwiającej się przemocy. Dążenie do zemsty odbiera mu matkę, przyjaciół i Ofelię. Są to następstwa decyzji, jaką zmuszony był podjąć.

Podobne wypracowania do William Szekspir „Hamlet” - Konflikt tragiczny - bohater tragiczny