Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Legenda o czarciej łapie - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Legenda o czarciej łapie przedstawia historię wdowy, która została napadnięta przez pewnego szlachcica i w sądzie domagała się odszkodowania.

Mężczyzna okradł i spalił dom wdowy, ponieważ nie chciała mu ona sprzedać swojego majątku. Cena jej nie zadowalała, dlatego kobieta postanowiła, że zostawi sobie ziemię i dom. Niestety, po napaści nie miała gdzie się podziać, więc zwróciła się do sądu o pomoc w otrzymaniu od szlachcica odszkodowanie. Ale bogaty mężczyzna przekupił sędziów i wydali oni niesprawiedliwy i krzywdzący wyrok. Kobieta jednak nie zamierzała się poddać. Udała się do Trybunału Koronnego w Lublinie. Było to miejsce, gdzie każdy człowiek mógł się odwołać od wyroku sądu. Wdowa poszła tam, licząc na szczęśliwe zakończenie. Ale i tam sędziowie byli przekupieni przez szlachcica i zakończyli sprawę, nie przyznając kobiecie prawa do odszkodowania. Zrozpaczona stwierdziła, że diabeł osądziłby to sprawiedliwiej niż ludzie.

Jeszcze tego wieczoru do Trybunału przyjechali bogato ubrani panowie. Zamiast stóp mieli końskie kopyta, niektóre wersje legendy podają, że spod perełek widać było rogi, a nieznajomi śmierdzieli siarką. Na ich rozkaz jeszcze raz zaczęto sądzić szlachcica i rozpatrywać prośbę wdowy o odszkodowanie. Tym...

Podobne wypracowania