Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wojciech Bogusławski - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Urodził się 9 kwietnia 1757 r. w Glinnie, polski aktor, śpiewak operowy, pisarz i tłumacz. Oświeceniowiec, należał do masonerii, był dyrektorem Teatru Narodowego w Warszawie i założył teatr w Kaliszu.

Nauki pobierał u Pijarów w Warszawie, a następnie na Akademii w Krakowie oraz w Szkołach Nowodworskich. W latach 1775-1778 służył w wojsku, uzyskał stopień podchorążego. Po wystąpieniu z wojska zadebiutował jako autor, śpiewak i aktor, 11 lipca 1778 roku została wystawiona pierwsza opera polska pt.: „Nędza uszczęśliwiona”, którą Bogusławski napisał na podstawie „Kantaty” Franciszka Bohomolca, a do której muzykę skomponował Maciej Kamieński.

W 1781 rozpoczął pracę w teatrze lwowskim, w późniejszych latach przez długi czas był wielokrotnie dyrektorem Teatru Narodowego w Warszawie.

Dzięki poparciu króla Stanisława Augusta Poniatowskiego uzyskał zgodę na otworzenie własnego teatru w Poznaniu. Jednak teatr ten nie utrzymał się zbyt długo. W tym czasie Bogusławski został przyjęty do loży wolnomularskiej, a od 1785 piastował urząd dyrektora teatru w Wilnie, który sam założył. To w Wilnie wystawił „Fircyka w zalotach” i „Wesele Figara”. Następnie, wraz ze stworzonym w Wilnie zespołem...

Podobne wypracowania