Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Legenda o Warsie i Sawie - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Legenda o Warsie i Sawie przedstawia nam historię powstania jednego z największych miast, a obecnie stolicy Polski, Warszawy.

Nazwa miasta pochodzi od imion bohaterów opowieści – Warsa i Sawy. Byli oni bardzo ubogim małżeństwem, które mieszkało nad rzeką Wisłą. Ich drewniana chatka stała w środku lasu. Wars był rybakiem, a jego żona opiekowała się domem. Choć byli biedni, to niczego im nie brakowało, bo byli dobrzy i uczciwi.

Pewnego dnia do drzwi ich domu zapukał sam książę Ziemomysł, który zgubił się podczas polowania i prosił o schronienie. Bez chwili namysłu małżeństwo przyjęło go pod swój dach, zadbało by się najadł i dobrze wyspał. Ziemomysł był tak wdzięczny, że postanowił wynagrodzić Warsowi i Sawie ich dobroć i gościnność. Podarował im ziemię, na której mieszkali i nazwał od ich imion. Stąd właśnie pochodzi nazwa Warszawy, naszej stolicy.

Legenda jest nie tylko ciekawą opowieścią, dzięki której poznajemy historię, ale jest także niezwykle pouczająca. Chociaż Wars i Sawa żyli skromnie i ubogo, nie zawahali się przyjąć zbłąkanego gościa pod swój dach. Co więcej, poczęstowali go jedzeniem i piciem, przygotowali łóżko, a przy tym byli mili i serdeczni. Książę docenił udzieloną przez nich pomoc i dlatego się odwdzięczył.

Legenda nie tylko opowiada o założeniu Warszawy, ale uczy, że warto być dobrym człowiek, a przede wszystkim, że zawsze, niezależnie od okoliczności i sytuacji, powinniśmy pomagać innym ludziom. Ziemomysłowi udało się ujść z życiem dzięki wsparciu bohaterów legendy. Oni zaś zostali wynagrodzeni. Książę nadał im ziemię i nie musieli odtąd żyć w nędzy i ubóstwie.

Bohaterowie legendy o założeniu Warszawy byli wspaniałymi ludźmi, których zachowanie jest godne pochwały i naśladowania. Warszawa powstała dzięki szlachetności i gościnności, za którą książę Ziemomysł hojnie się odwdzięczył.

Podobne wypracowania