Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Literatura faktu na przykładzie „Cesarza” R. Kapuścińskiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Cesarz” Ryszarda Kapuścińskiego to książka opowiadająca o władcy Etiopii, Hajle Sellasje. W swoim kraju sprawował on władzę absolutną przez prawie pół wieku, od drugiej wojny światowej do połowy lat siedemdziesiątych. W tym czasie kraj pogrążał się w biedzie i nędzy, bo finanse rujnowały kosztowne podróże cesarza i utrzymanie ogromnego, licznego dworu sług i ministrów.

Książka Kapuścińskiego to zbiór wypowiedzi byłych dygnitarzy, ministrów i służących opowiadających o cesarzu, swoich obowiązkach i życiu na dworze. Opowieści te autor zebrał już po upadku Hajle Sellasje, mozolnie docierając do ukrywających się przed nowymi władzami członków starej ekipy. Kapuściński korzystał z przewodnika i tłumacza, mężczyzny, którego poznał kilkanaście lat wcześniej, odwiedzając Etiopię z okazji kongresu założycielskiego Organizacji Jedności Afrykańskiej.

Właśnie konstrukcja książki sprawia, że można zaliczyć ją do literatury faktu: cytowanie byłych urzędników, przedstawianych tylko poprzez inicjały – ich imion ani nazwisk nie poznajemy – opowieści naocznych świadków lub uczestników pewnych wydarzeń, zdobywane z wielkim trudem, dzięki spotkaniom z zaufanymi ludźmi. Nie ma powodu, by nie...

Podobne wypracowania