Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Clive Staples Lewis „Opowieści z Narnii” - opracowanie, problematyka

Powieść C.S. Lewisa „Opowieści z Narnii” składa się z siedmiu części. Są nimi „Lew, Czarownica i stara Szafa”, „Książę Kaspian”, „Podróż Wędrowca do Świtu”, „Srebrne Krzesło”, „Koń i jego chłopiec”, „Siostrzeniec czarodzieja” oraz „Ostatnia bitwa”. Większość tomów opisuje przygody kilkorga dzieci (Piotra, Zuzanny, Edmunda i Łucji Pevensie oraz Eustachego Scrubb, Julii Pole, Digorego Kirke i Polly Plummer), które w magiczny sposób zostają przeniesione do królestwa Narnii, by tam pomóc lwu Aslanowi przywrócić ład i porządek. Wyjątek stanowi księga „Koń i jego chłopiec”, która jest dokładnym opisem jednej z narnijskich legend, nie mającej nic wspólnego ze światem realnym. Narracja powieści oraz układ poszczególnych tomów nie są chronologiczne, lecz raczej budują fragmentaryczny obraz rzeczywistości, który staje się w pełni zrozumiały dopiero po przeczytaniu całości.

Świat Narnii przedstawiony jest jako jeden z niezliczonych światów, równoległych do naszego. Jest on jednym kontynentem, otoczonym zewsząd przez ocean. Zamieszkują go potomkowie pierwszych ludzi, którzy...

Podobne wypracowania