Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Dobro i zło - „Mistrz i Małgorzata” Bułhakowa jako powieść filozoficzna o moralności. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ponadczasowość powieści Bułhakowa wynika przede wszystkim z poruszanej w niej tematyki filozoficznej i moralnej. Dzieło rosyjskiego artysty stanowi wypowiedź na temat miejsca Boga i religii w życiu człowieka, na temat miłości i wolności, a także jest rozważaniem o współistnieniu dobra i zła, winy, kary i przebaczenia. Efekt ten osiąga autor zestawiając dwa plany wydarzeń, moskiewską rzeczywistość lat trzydziestych XX wieku i proces Jeszui Ha–Nocri, rozgrywający się na początku naszej ery, a także – poprzez zderzenie realności z fantastyką.

Już w pierwszym rozdziale dyskutowany jest problem istnienia Boga. W Związku Radzieckim obowiązywał ateizm, władza zwalczała wszelkie przejawy religijności. Oficjalny pogląd głosił, że Boga nie ma i taką wersję zobowiązani byli głosić także artyści. To dlatego Berlioz krytykuje poemat Iwana Bezdomnego. Poeta napisał bowiem utwór, w którym przedstawia postać Jezusa. I choć obraz to bardzo niepochlebny, sam fakt uznania istnienia postaci znanej z Biblii był nieprawomyślny. Do dyskusji literatów włącza się Woland podający się za obcokrajowca. Paradoksalnie, to właśnie szatan przekonuje zagorzałych ateistów, że Jezus istniał twierdząc, że był nawet świadkiem jego sądu.

Ponadto Woland...

Podobne wypracowania