Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Prus „Lalka” - charakterystyka Ignacego Rzeckiego. Ignacy Rzecki jako idealista

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ignacy Rzecki po Stanisławie Wokulskim jest drugą ważną postacią w powieści Bolesława Prusa „Lalka”.

Rzecki pochodził z ubogiego mieszczaństwa. Został wychowany przez ciotkę i ojca w kulcie postaci Napoleona I i całego rodu Bonapartych. W trójkę mieszkali oni w małym mieszkanku na Starym Mieście. Po śmierci ojca Ignacego, ciotka wyszła za mąż za przyjaciela rodziny, pana Raczka. Oboje podjęli się dalszej opieki nad dzieckiem.

Jako młody chłopiec Rzecki pracował, przygotowując się do zawodu subiekta w sklepie u pana Mincla: sprzątał, układał towar i pomagał bratankom właściciela, Janowi i Francowi. W niedzielę poznawał pochodzenie towarów pod czujnym okiem pana Mincla, który nauczył Ignacego szacunku do pieniądza i swojej pracy.

Rzecki brał udział w Wiośnie Ludów. W 1948 roku walczył na Węgrzech z Austriakami pod dowództwem generała Józefa Bema. Przez wiele lat tułał się po Europie i dopiero w 1853 roku wrócił do Warszawy, do pracy w sklepie Minclów na Krakowskim Przedmieściu. Większość życia Rzecki mieszkał w małym pokoiku w sklepie swoich właścicieli, gdzie towarzyszył mu jednooki pudel Ira. Wśród starych i zużytych mebli wiódł spokojne życie  starego kawalera. W młodości...

Podobne wypracowania