Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Albrecht Dürer „Czterej jeźdźcy Apokalipsy” - opis obrazu, interpretacja

Albrecht Durer, Czterej jeźdźcy Apokalipsy, Czterej jeźdźcy Apokalipsy opis obrazu

„Czterej jeźdźcy Apokalipsy” to obraz namalowany przez Albrechta Durera w 1498 roku. Nawiązuje on do Biblii, dokładnie do Apokalipsy św. Jana. Przedstawia cztery postacie z tej księgi, których imiona to Wojna, Zaraza, Głód i Śmierć. Imiona te symbolizują klęski, które maja przyjść na ziemię. Obraz jest odzwierciedleniem słów św. Jana.

Cztery postacie widoczne na głównym planie obrazu, jadą na koniach, taranują po drodze ludzi. Sprawiają wrażenie, że nie zamierzają się zatrzymać. Za nimi unosi się kłęb kurzu. W ręku trzymają kolejno: widły, wagę, miecz i łuk. Pierwszy jeździec, wyposażony w widły, jest bardzo wychudzony. Jego ciało to same kości, pokryte niewielką ilością skóry. Jego koń wygląda podobnie, widać mu żebra. W porównaniu z innymi końmi, wygląda bardzo źle. Jeździec wraz z koniem symbolizuje śmierć, która jest nieunikniona.

Jeździec drugi, który ma w ręku wagę, jest dobrze zbudowany, ma bujne włosy. Waga, którą trzyma, symbolizuje głód na całym świecie. Trzeci jeździec, wyposażony w miecz, ma na głowie szpiczastą czapkę. Miecz w jego ręku symbolizuje wojnę, która ogarnie całą ziemię. Czwarta postać ma na głowie taką czapkę jak trzeci jeździec. W ręku trzyma łuk. Symbolizuje on dobro, które ma zwyciężyć nad całym złem.

Nad głowami jeźdźców unosi się anioł. Zdaje się on czuwać nad wszystkim. Postacie na koniach nie znają litości. Twarze ludzi przez nich taranowanych zdają się prosić o łaskawość. Giną bezkarnie pod kopytami koni.

Nastrój obrazu jest pesymistyczny. Uderza z niego groza i strach. Sama kolorystyka jest zimna, chłodna, w obrazie przeważa szarość.

Obraz Durera przedstawia zagładę świata. Widać, że gdy przyjdzie zagłada, nie będzie litości. Świat opanują klęski i zarazy, przed którymi nie będzie ratunku. Wszędzie panowała będzie śmierć. Nikt się przed nią nie uchroni. Ludzie będą ginąć od głodu, wojny i wszystkiego, co tylko niesie śmierć. 

Podobne wypracowania do Albrecht Dürer „Czterej jeźdźcy Apokalipsy” - opis obrazu, interpretacja