Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tadeusz Borowski „U nas w Auschwitzu” - interpretacja opowiadania

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Opowiadanie „U nas w Auschwitzu” ma charakter epistolarny, ponieważ narrator porozumiewa się w jego obrębie z ukochaną kobietą za pomocą listów. Tadeusz, główny bohater i osoba mówiąca, opowiada o życiu w niemieckim obozie koncentracyjnym.

Listy mężczyzny kierowane są do narzeczonej, Marii. Tadeusz przebywa w obozie Birkenau i zdaje relacje ze swojego pobytu. Okazuje się, iż miejsce, w którym właśnie przebywa, jest o wiele gorsze niż inny obóz, a mianowicie – Auschwitz. Tam więźniowie posiadają więcej rozrywek, nie muszą uczestniczyć w apelach. Czytelnik oczywiście domyśla się, iż jest to radość przez łzy i gorycz, ponieważ bez względu na warunki, obóz koncentracyjny był miejscem zagłady i śmierci milionów ludzi. Tadeusz pisze w swoich listach, iż został skierowany na kurs dla sanitariuszy, ma uczyć się pierwszej pomocy i pomagać swoim kolegom. Jest bardzo zadowolony, ponieważ taka praca zapewni mu odrobinę swobody. Ukochanej Marii mężczyzna wspomina również o innych więźniach i codziennym życiu w obozie. Opisuje śmierć współwięźniów, ich choroby, miejsca rozrywki i inne „atrakcje”.

Opowiadanie to, mimo iż z pozoru wydaje się być jedynie relacją z obozowego życia, tak...

Podobne wypracowania