Wiktor Gomulicki „Wspomnienia niebieskiego mundurka” - bohaterowie. Charakterystyka
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Powieść Gomulickiego przedstawia czytelnikom świat uczniów, którzy uczęszczają do szkoły, zmagają się z własnymi problemami, czasami też sprzeciwiają nauczycielom. Gomulicki ukazał szkołę XIX wieku oraz jej realia. Autor opisał na jej kartach rozmaitych bohaterów, prezentujących różne postawy i światopoglądy.
Z pewnością najważniejszymi postaciami w utworze są uczniowie opisywanej szkoły. Najbardziej barwnym bohaterem jest z pewnością Witold Sprężycki. Chłopiec bardzo dobrze się uczył, przykładał do lekcji, był sumienny i rzetelny. Szczególnie lubił przedmioty humanistyczne, niezwykle interesował się poezją. Jednym z jego największych marzeń było spotkanie prawdziwego poety, co w końcu mu się udaje. Początkowo Witold pełnił w klasie rolę prymusa, swoistego łącznika między swoimi kolegami a nauczycielami. Niestety jeden z uczniów zajął podstępem jego miejsce. Chłopca poznajemy jako postać niezwykle silną. Doznał on bowiem kontuzji nogi, groziła mu nawet amputacja. Mimo tego nie poddał się, wyzdrowiał i pomyślnie zdał wszystkie egzaminy.
Najlepszym przyjacielem Witolda był Bronek Dembowski. W trudnych chwilach wspierał swojego kolegę, odwiedzał go i dotrzymywał mu towarzystwa. Był bardzo poruszony wypadkiem Witolda, solidaryzował się z nim w trudnych chwilach. W powieści ukazany jest jako osoba lojalna, godna zaufania, ktoś, na kim naprawdę można polegać.
Postacią raczej negatywną, nielubianą przez innych uczniów był Ślimacki. Chłopiec zazdrościł Witoldowi funkcji szkolnego prymusa, ponieważ sam chciał być najważniejszy w klasie. Odebrał stanowisko koledze poprzez podstęp, bowiem niesłusznie go oskarżał i donosił. Koledzy go nie lubili, wiedzieli, iż ma nieczyste zamiary. Po zakończeniu roku szkolnego chłopcy postanowili zemścić się na nieuczciwym prymusie i dotkliwie pobili go nad rzeką. Ślimacki został przeniesiony do innego gimnazjum.
Bardzo ważnymi postaciami w utworze byli również nauczyciele. Profesor Chabrowski nauczał języka polskiego i miał bardzo dobry wpływ na uczniów. Prowadził ciekawe zajęcia i zachęcał chłopców do czytania literatury. Przyniósł nawet na lekcję „Pana Tadeusza”. Uczniowie byli wobec niego posłuszni, ponieważ wzbudzał nie tylko sympatię, ale też respekt. Natomiast profesor Jastrebow wykładał język rosyjski. Był niezwykle surowy, wszystkim uczniom nieustannie stawiał trójki. Chciał, by chłopcy pokochali język rosyjski i płynnie się nim posługiwali. Okazuje się, iż nauczyciel miał problemy z alkoholem.
Powieść prezentuje wielu bohaterów – zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Są oni różni, mają odmienne plany, marzenia i cele. Wszyscy jednak funkcjonują w jednej szkole, która scala ich losy i dlatego pełni tak istotną rolę.
Podobne wypracowania do Wiktor Gomulicki „Wspomnienia niebieskiego mundurka” - bohaterowie. Charakterystyka
- Czy patriotyzm jest nam dziś do czegokolwiek potrzebny? – rozprawka
- Aleksander Fredro „Zemsta” jako komedia - dlaczego nas śmieszy? - rozprawka
- Czy warto uczyć się języków obcych? - rozprawka
- „Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą” – rozprawka
- Antygona ginie, ale klęskę ponosi Kreon - ustosunkuj się do tego stwierdzenia. Rozprawka
- Wyprawa, wędrówka, tułaczka - podróż niejedno ma imię. Rozprawka
- „Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia” (A. Einstein) – ustosunkuj się. Rozprawka
- Czy warto chodzić do szkoły? - rozprawka
- Wszyscy jesteśmy pielgrzymami - rozprawka na podstawie „Pielgrzyma” Cypriana Kamila Norwida
- Tadeusz Borowski „U nas w Auschwitzu” - interpretacja opowiadania
- Wiktor Gomulicki „Wspomnienia niebieskiego mundurka” - opracowanie powieści
- Czy dorośli mogą nauczyć się czegoś od dzieci? - rozprawka
- Andrzej Wajda „Zemsta” – recenzja filmu
- Andrzej Wajda „Pan Tadeusz” - recenzja filmu
- Buz Luhrmann „Romeo i Julia” - recenzja filmu
- Wanda Chotomska „Dzieci pana Astronoma” - opracowanie książki
- Paweł Komorowski „Syzyfowe prace” – recenzja filmu
- Roman Polański „Pianista” - recenzja filmu
- Jerzy Kawalerowicz „Quo vadis” - recenzja filmu
- Aleksander Kamiński „Kamienie na szaniec” - recenzja książki