Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wiktor Gomulicki „Wspomnienia niebieskiego mundurka” - bohaterowie. Charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Powieść Gomulickiego przedstawia czytelnikom świat uczniów, którzy uczęszczają do szkoły, zmagają się z własnymi problemami, czasami też sprzeciwiają nauczycielom. Gomulicki ukazał szkołę XIX wieku oraz jej realia. Autor opisał na jej kartach rozmaitych bohaterów, prezentujących różne postawy i światopoglądy.

Z pewnością najważniejszymi postaciami w utworze są uczniowie opisywanej szkoły. Najbardziej barwnym bohaterem jest z pewnością Witold Sprężycki. Chłopiec bardzo dobrze się uczył, przykładał do lekcji, był sumienny i rzetelny. Szczególnie lubił przedmioty humanistyczne, niezwykle interesował się poezją. Jednym z jego największych marzeń było spotkanie prawdziwego poety, co w końcu mu się udaje. Początkowo Witold pełnił w klasie rolę prymusa, swoistego łącznika między swoimi kolegami a nauczycielami. Niestety jeden z uczniów zajął podstępem jego miejsce. Chłopca poznajemy jako postać niezwykle silną. Doznał on bowiem kontuzji nogi, groziła mu nawet amputacja. Mimo tego nie poddał się, wyzdrowiał i pomyślnie zdał wszystkie egzaminy.

Najlepszym przyjacielem Witolda był Bronek Dembowski. W trudnych chwilach wspierał swojego kolegę, odwiedzał go i dotrzymywał mu towarzystwa. Był bardzo poruszony wypadkiem Witolda, solidaryzował...

Podobne wypracowania