Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wiktor Gomulicki „Wspomnienia niebieskiego mundurka” - opracowanie powieści

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Wspomnienia niebieskiego mundurka” to powieść, która wprowadza czytelnika w świat dziewiętnastowiecznej szkoły w Pułtusku. Poznajmy wielu uczniów i nauczycieli, którzy każdego dnia spotykają się w tej placówce.

Książka jest wspaniałą i bardzo ciekawą opowieścią o życiu codziennym uczniów. Akcja rozpoczyna się w dzień rozpoczęcia nauki. Chłopcy podążają na zajęcia. Przyglądamy się Myszkowskiemu, który spóźnił się na lekcje, obserwujemy klasowego prymusa Witolda oraz innych uczniów. Wraz z upływem czasu chłopcy zawiązują przyjaźnie, dzielą się swoimi problemami, rozmawiają, spotykają się po szkole. Szczególna więź łączy Witolda Sprężyckiego oraz Bronka. Ten ostatni odwiedzał kolegę, gdy ten leżał po kontuzji nogi w łóżku. Przyjaciele mogą polegać na sobie w każdej sytuacji, nawet bardzo trudnej. Rolę klasowego prymusa pełni Ślimacki. To uczeń nielubiany przez swoich kolegów, ponieważ dopuścił się kłamstwa. Pragnął objąć funkcję prymusa zamiast Witolda i dlatego doniósł na niego. Był podstępny i fałszywy, co nie uszło uwadze innych. Po zakończeniu roku szkolnego uczniowie odpowiednio ukarali go za brak lojalności. Powieść prezentuje też innych bohaterów, również nauczycieli.

„Wspomnienia...

Podobne wypracowania