Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu” - rozprawka na podstawie „Małego Księcia” A. de Saint-Exupery’ego

W powieści A. de Saint-Exupery’ego „Mały Książę” autor porusza zagadnienie przyjaźni, opisując ją jako jedną z najbardziej znaczących wartości w życiu. Jej bohater, Mały Książę, wygłasza bardzo dobrze znane słowa: „Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”. Czy stwierdzenie to jest prawdziwe? W niniejszej pracy podejmę próbę odpowiedzenia na to pytanie. 

Podczas swej wędrówki, Mały Książę spotkał wielu Dorosłych. Wielu z nich wydało mu się śmiesznymi – na przykład Król, który uważa się za władcę wszechświata, a w rzeczywistości jest tylko panem swojej małej planetki, na której żyje zupełnie sam. Bankier spędza swoje życie na nieskończonym rachowaniu gwiazd („tych małych, świecących rzeczy w górze”), nie zdając sobie nawet sprawy z ich piękna. Postacią budzącą sympatię Księcia jest Latarnik, wierny swej pracy, która z dnia na dzień staje się coraz bardziej nonsensowna. Dopiero w momencie przybycia na ziemię i poznania Lisa i Lotnika Mały Książę poznaje prawdziwą wartość życia. Nie jest nią korona i gronostajowy płaszcz, nie posiadanie pięknych rzeczy czy wykonywanie bezsensownych czynności. Wartość ta jest niewidoczna gołym okiem, lecz ma ona moc zmieniania świata. Jest nią zwyczajne ludzkie uczucie – przyjaźń, miłość, przywiązanie.

Wielu ludzi szuka sensu życia w dobrach materialnych – rzeczach drogocennych czy pięknych. Z całą pewnością posiadanie ich należy do przyjemności, lecz myślę, że tylko w momencie, kiedy możemy się nimi z kimś podzielić. Życie samotne jest bardzo puste, bez względu na posiadane przez nas bogactwa czy zaszczyty, których możemy dostąpić. To właśnie przyjaźń i miłość nadają ludzkiemu życiu sens – jeśli jest obok nas ktoś, kto nas kocha i kogo my kochamy, wtedy wszystko staje się piękniejsze. Dlatego myślę, że stwierdzenie Małego Księcia jest prawdziwe – wartości naprawdę istotne często wydają się nam niepozorne, wręcz niewidoczne gołym okiem. Jednak kiedy je już odnajdziemy okaże się, że wszystko inne wydaje się nam nagle zupełnie bez znaczenia.  

Podobne wypracowania do „Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu” - rozprawka na podstawie „Małego Księcia” A. de Saint-Exupery’ego