Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu” - rozprawka na podstawie „Małego Księcia” A. de Saint-Exupery’ego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W powieści A. de Saint-Exupery’ego „Mały Książę” autor porusza zagadnienie przyjaźni, opisując ją jako jedną z najbardziej znaczących wartości w życiu. Jej bohater, Mały Książę, wygłasza bardzo dobrze znane słowa: „Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”. Czy stwierdzenie to jest prawdziwe? W niniejszej pracy podejmę próbę odpowiedzenia na to pytanie. 

Podczas swej wędrówki, Mały Książę spotkał wielu Dorosłych. Wielu z nich wydało mu się śmiesznymi – na przykład Król, który uważa się za władcę wszechświata, a w rzeczywistości jest tylko panem swojej małej planetki, na której żyje zupełnie sam. Bankier spędza swoje życie na nieskończonym rachowaniu gwiazd („tych małych, świecących rzeczy w górze”), nie zdając sobie nawet sprawy z ich piękna. Postacią budzącą sympatię Księcia jest Latarnik, wierny swej pracy, która z dnia na dzień staje się coraz bardziej nonsensowna. Dopiero w momencie przybycia na ziemię i poznania Lisa i Lotnika Mały Książę poznaje prawdziwą wartość życia. Nie jest nią korona i gronostajowy płaszcz, nie posiadanie pięknych rzeczy czy wykonywanie bezsensownych czynności. Wartość ta jest niewidoczna gołym okiem, lecz...

Podobne wypracowania