Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czy grupa ma wpływa na naszą osobowość? - rozprawka

Osobowość człowieka kształtowana jest przez bardzo wiele różnego rodzaju czynników, mniej lub bardziej oczywistych. Każde wydarzenie w naszym życiu jest pewnego rodzaju siłą, katalizującą nasze doświadczenia i zachowania. Tematem niniejszej rozprawki jest zagadnienie wpływu grupy na naszą osobowość. Czy taki wpływ istnieje i – jeśli istnieje – jak bardzo jest znaczący w odniesieniu do innych czynników?

Pierwszym i najważniejszym chyba elementem kształtowania się osobowości człowieka jest wpływ jego rodziny – najbardziej podstawowej grupy społecznej, do jakiej należy. To właśnie nasi rodzice i rodzeństwo wywierają najbardziej elementarny wpływ na kształtowanie się naszego charakteru oraz całości naszej osoby. Kiedy dorastamy, nasz światopogląd jest również krystalizowany przez nasze personalne doświadczenia. Zaczynamy kwestionować wpajane nam od dziecka przez rodzinę autorytety, szukając własnych odpowiedzi na różnego rodzaju pytania. Właśnie wtedy grupy, do których przynależymy, stają się głównym czynnikiem kształtującym naszą dorosłą osobowość. 

Potrzeba przynależności do grupy jest potrzebą bardzo naturalną dla człowieka. Już od początku istnienia rasy ludzkiej jesteśmy istotami społecznymi, potrzebującymi poczucia społecznej akceptacji oraz bycia częścią jakiejś wspólnoty. Dla ludzi pierwotnych wspólnotą tą było ich plemię. Szukali oni przynależności do tej grupy, ponieważ jednostka samotna nie miała szans na przetrwanie w świecie. W dzisiejszych czasach pozycja człowieka w świecie uległa zmianie, lecz jego pierwotne potrzeby pozostały takie same. 

Kiedy zaczynamy rozwijać się autonomicznie wobec wpojonych nam przez rodzinę poglądów i przekonań, szukamy innych grup, których członkowie są do nas podobni. Tym samym tworzymy nowe mikrospołeczności (grupy przyjaciół, koła zainteresowań itp.), które pozwalają nam odczuć naszą przynależność do wspólnoty. Mikrospołeczności te rządzą się swoimi własnymi prawami, a więc bycie ich częścią wymaga od nas pewnych określonych zachowań, kształtując tym samym naszą osobowość. Potrzeba przynależności może mieć na nas wpływ pozytywny, jak i negatywny. By czuć się spełnionym, człowiek musi odczuwać akceptację i tolerancję ze strony swojej grupy społecznej; dlatego niejednokrotnie zmienia swoje poglądy tak, by wpasować się w ową grupę. Myślę, że powinniśmy szukać towarzystwa ludzi, którzy dają nam możliwość rozwijania naszych zdolności, a nie grup, które wymagają od nas diametralnych zmian światopoglądowych. Wpływ grupy na osobowość człowieka jest niezmiernie wielki. Dlatego uważam, iż powinniśmy wybierać te grupy z rozwagą, pamiętając o własnej odrębności oraz o swoich zasadach i normach moralnych i etycznych. 

TAGI: rozprawka

Podobne wypracowania do Czy grupa ma wpływa na naszą osobowość? - rozprawka