Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rola przyrody w życiu człowieka - „Świat pozbawiony piękna ogrodów byłby uboższy” - rozprawka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Natura towarzyszy człowiekowi od samego początku jego bytowania na ziemi. Właśnie z niej człowiek się wywodzi, a więc jest w nią w pewien sposób wpisany. Kiedyś każda roślina była dla nas symbolem jakiegoś bóstwa, a więc natura traktowana była z wielkim szacunkiem. Początkowo to ona panowała nad nami, lecz w miarę upływu wieków udało się nam ją okiełznać i „udomowić”. Wciąż jednak potrzebujemy kontaktu z przyrodą, czego wyrazem jest zwyczaj zakładania i pielęgnowania ogrodów.

Motyw ogrodu obecny jest w literaturze i sztuce od bardzo dawna, ukazując nastawienie człowieka do natury na przestrzeni wieków. Wystarczy wspomnieć o biblijnym Edenie – miejscu całkowicie idyllicznym, które człowiek stracił przez swą wrodzoną skłonność do grzechu. W mitologii obecny jest legendarny ogród Hesperyd, pełen złotych jabłek o przedziwnej mocy.  W okresie Średniowiecza, Renesansu i Baroku ogród staje się miejscem wytchnienia, powrotu do szczęśliwych czasów dzieciństwa. W powieści F. Hodgson-Burnett ogród ma moc przemieniania charakterów – zmienia krnąbrną Mary w dziewczynkę dobrą i prostolinijną. 

Również w sztuce motyw ogrodu zajmuje ogromnie ważne miejsce....

Podobne wypracowania