Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Don Kichot z La Manczy” - recenzja „Don Kichota”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Przemyślny szlachcic Don Kichot z Manchy”  to powieść autorstwa Miguela Cervantesa de Saavedry. Pierwsza część wydana została po raz pierwszy w roku 1605, drugą część opublikowano w 1615 roku. Cervantes był barokowym pisarzem, który słyną z prześmiewczego sposobu opisywania otaczającej go rzeczywistości. W taki też, odrobinę drwiący, sposób opisał przygody „rycerza”.

Utwór opowiada o szlachcicu, który pod wpływem lektury rycerskich romansów postanawia zostać błędnym rycerzem, wyruszyć w świat oraz bronić biednych i uciśnionych. Pisarz w ciekawy sposób przedstawił perypetie głównego bohatera. Czytając powieść dostrzegamy dwie płaszczyzny utworu. Realistyczną, przedstawianą przez giermka – Sancza Pansę oraz odrealnioną, prezentowaną przez Don Kichota. Zasadniczo cały utwór zbudowany jest na zasadzie antynomii. Z jednej strony mamy irracjonalnie myślącego szlachcica, który żyje w świecie ułudy. Przykładem może być Dulcynea, która według niego jest cnotliwą, piękną i idealną damą serca, a w rzeczywistości to Aldonza, prosta, ciężko pracująca wieśniaczka. Jest to bardzo nowatorski sposób przedstawienia poglądów i sposobu postrzegania świata przez bohatera,...

Podobne wypracowania