Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Opis herbu Warszawy - Historia herbu Warszawy

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wzór współczesnego herbu Warszawy został przyjęty w wyniku konkursu ogłoszonego w 1938 roku. Przedstawia on postać kobiety z rybim ogonem, wznoszącą w prawej ręce szablę, w lewej zaś trzymającą okrągłą tarczę. Elementy uzbrojenia oraz włosy syreny mają kolor złoty, zaś cała postać jest przestawiona na tle czerwonego herbarza zwieńczonego u góry koroną królewską.

W czasie wojny herb przestawiano z domalowaną po bokach wstęgą głoszącą sentencję „Semper Invicta” – „Zawsze Niezwyciężona” – która miała głosić chwałę walecznej stolicy Polski. W 1939 roku, zgodnie z zarządzeniem gen. Władysława Sikorskiego, u dołu herbu pojawił się także ozdobiony wiązkami liści laurowych order Virtuti Militari, najwyższe polskie odznaczenie wojskowe przyznawane za zasługi na polu walki.

W czasach PRL-u herb został pozbawiony królewskiej korony, a postać syreny znacznie uproszczono i zaopatrzono ją w rozpuszczone włosy. Od początku istnienia wygląd herbu ulegał jednak o wiele dalej idącym modyfikacjom.

Na najstarszej zachowanej do czasów współczesnych pieczęci herbowej Warszawy z końca XIV wieku zamiast kobiety o rybim ogonie widnieje postać męska, zaopatrzoną w takie samo uzbrojenie, ale...

Podobne wypracowania