Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Futuryzm w literaturze rosyjskiej - omów temat na wybranych przykładach

Futuryzm narodził się na początku XX wieku we Włoszech stanowiąc odpowiedź młodych artystów na sytuację kulturalną tego kraju – zanurzenie w glorii dawnej świetności, która w ciągu kilku wieków artystycznego marazmu zdążyła już przebrzmieć. W związku z tym postulowano odrzucenie tradycji na rzecz teraźniejszości i „momentalności” sztuki, które wiązały się z postulatem aktywizmu i energicznego, „sprężystego kroku” wyzwolonej spod jarzma społecznych ograniczeń twórczej jednostki.

Podobne założenia znakomicie odpowiadały nastrojom panującym w Rosji w przededniu wybuchu rewolucji 1905 roku. Młodzi artyści poparli wówczas bunt klasy robotniczej, którą uważali za grupę wiodącą wśród całego społeczeństwa w warunkach zawrotnego rozwoju cywilizacyjnego i błyskawicznie postępującej mechanicyzacji miast. Futurystów zafascynowała energiczna i aktywna postawa robotników, godna podziwu nawet w świetle brutalnej pacyfikacji powstania i ogromnej ilości ofiar, jakie poniesiono w imię przemian.

W drugim dziesięcioleciu XX wieku futuryzm zdobył w Rosji ogromną popularność, abstrahując na wielu płaszczyznach od osiągnięć tego prądu we Włoszech. Przekształcił się tutaj w bardzo rozległy...

Podobne wypracowania