Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Odwilż” w literaturze - Adam Ważyk „Poemat dla dorosłych” - przedstaw zagadnienie na przykładzie utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Zakończenie drugiej wojny światowej w 1945 roku oznaczało dla Polaków wprowadzenie ustroju socjalistycznego. Polska znalazła się w rosyjskiej strefie wpływów, co oznaczało początek dyktatury stalinizmu. Życie naukowe i artystyczne nie utrudniała, ale wręcz paraliżowała działalność cenzury, a rozporządzenia rosyjskiego rządu ingerowały w życie osobiste Polaków.

Rządy pełne zakłamania i terroru prowadziła Partia pod przykrywką haseł powszechnej szczęśliwości. W literaturze w tym czasie powstaje wiele powieści produkcyjnych, których głównym celem jest promowanie socjalistycznego utworu. Na ich łamach miała miejsce pochwała pracy,  przedstawiono bohaterów schematycznie: robotnicy przedstawiani byli w pozytywnym świetlne, intelektualistów obrazowano jako wrogów państwa.

Śmierć Stalina w 1953 roku zwiastowała nadchodzącą „odwilż polityczną”. Pierwszym utworem krytykującym ustrój socjalistyczny, opublikowanym w prasie kontrolowanej przez Partię, był „Poemat dla dorosłych” Adama Ważyka. Publikacja wiersza w tygodniku „Nowa Kultura” w 1955 roku wywołała szok w kręgach partyjnych. Podjęto starania o wykluczenie poety ze Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, obwołano go twórcą...

Podobne wypracowania