„Odwilż” w literaturze - Adam Ważyk „Poemat dla dorosłych” - przedstaw zagadnienie na przykładzie utworu
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Zakończenie drugiej wojny światowej w 1945 roku oznaczało dla Polaków wprowadzenie ustroju socjalistycznego. Polska znalazła się w rosyjskiej strefie wpływów, co oznaczało początek dyktatury stalinizmu. Życie naukowe i artystyczne nie utrudniała, ale wręcz paraliżowała działalność cenzury, a rozporządzenia rosyjskiego rządu ingerowały w życie osobiste Polaków.
Rządy pełne zakłamania i terroru prowadziła Partia pod przykrywką haseł powszechnej szczęśliwości. W literaturze w tym czasie powstaje wiele powieści produkcyjnych, których głównym celem jest promowanie socjalistycznego utworu. Na ich łamach miała miejsce pochwała pracy, przedstawiono bohaterów schematycznie: robotnicy przedstawiani byli w pozytywnym świetlne, intelektualistów obrazowano jako wrogów państwa.
Śmierć Stalina w 1953 roku zwiastowała nadchodzącą „odwilż polityczną”. Pierwszym utworem krytykującym ustrój socjalistyczny, opublikowanym w prasie kontrolowanej przez Partię, był „Poemat dla dorosłych” Adama Ważyka. Publikacja wiersza w tygodniku „Nowa Kultura” w 1955 roku wywołała szok w kręgach partyjnych. Podjęto starania o wykluczenie poety ze Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, obwołano go twórcą antyhumanistycznym i antypaństwowym. Wiersz, stanowiący rozrachunek z ideałami ustroju socjalistycznego, cieszył się ogromną popularnością w społeczeństwie; utwór przepisywano ręcznie i podawano go z rąk do rąk.
W „Poemacie dla dorosłych” Adam Ważyk kontrastuje rzeczywistość z ideologicznymi mrzonkami. Pokazuje sylwetki ludzi, którzy gnani obietnicami podążają do Warszawy, aby razem z współobywatelami budować nowy ośrodek przemysłu w Polsce. Jednocześnie poeta opisuje dramat codzienności mieszkańców Nowej Huty - osiedla zbudowanego wzorowo według rozporządzeń nowej władzy. Daje wyraz polityce zakłamaniu, wykrzykując: „Nie uwierzę, mój drogi, że lew jest jagnięciem, nie uwierzę, mój drogi, że jagnię jest lwem”. W ostatniej strofie Ważyk przyznaje, że wolałby podzielać powszechną szczęśliwość i zadowolenie z panującego stanu rzeczy. Zadaje trudne pytanie, nieobce w ówczesnym czasie wielu Polakom: „Czy zabrakło mi dani widzenia, czy daru wygodnej ślepoty?”
Właściwa „odwilż” w literaturze miała miejsce w 1956 roku, kiedy mają miejsce debiuty twórców działających w Literackiej Grupie Współczesność. Korzystając z sprzyjających warunków politycznych, przede wszystkim z zmniejszenia działalności cenzury, na lamach „Życia literackiego” publikują swoje utwory poeci, którzy wcześniej nie mieli takiej możliwości: Stanisław Grochowiak (czołowy przedstawiciel polskiego turpizmu), Andrzej Bursa (nurt kaskaderski), Miron Białoszewski (twórca „Teatru osobnego”), Edward Stachura.
Podobne wypracowania do „Odwilż” w literaturze - Adam Ważyk „Poemat dla dorosłych” - przedstaw zagadnienie na przykładzie utworu
- Frances Hodgson Burnett - biografia, życiorys
- Ballady Leśmiana a tradycyjne cechy gatunku
- Julian Tuwim „Dwa wiatry” - interpretacja i analiza wiersza
- Twórczość Adama Mickiewicza - Patriotyzm w twórczości Mickiewicza. Omów na wybranych przykładach
- Czesław Miłosz „Campo di Fiori” - interpretacja, opracowanie wiersza
- Słota „O zachowaniu się przy stole” - streszczenie skrótowe utworu
- Opis herbu Warszawy - Historia herbu Warszawy
- Macierzyństwo - Motyw macierzyństwa w literaturze - opracowanie
- Futuryzm w literaturze rosyjskiej - omów temat na wybranych przykładach
- Miguel de Cervantes - biografia, życiorys
- Filippo Tommaso Marinetti - biografia, życiorys
- „Człowiek jest zdumiewający, ale arcydziełem nie jest” - zinterpretuj cytat, opierając się na powieści „Lord Jim” Josepha Conrada
- Maria Kownacka „Kajtkowe przygody” - opracowanie
- Znaczenie ziemi w „Chłopach” Władysława Reymonta
- Forma listu - list do Pinokia z wyrazami radości z powodu jego przemiany
- „Odprawa posłów greckich” Jana Kochanowskiego jako dramat klasyczny
- Legenda o smoku wawelskim - streszczenie
- Aldous Huxley i George Orwell jako wizjonerzy zgubnej przyszłości - rozwiń temat. Wypracowanie
- Ignacy Krasicki „Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki” - kreacja miłości Mikołaja Doświadczyńskiego w utworze. Opracowanie
- Anna Świrszczyńska - biografia, życiorys